Trwa ładowanie...
d10d7uv

Alan Tudyk

Najnowsze informacje
4.7
(3 głosy)
Oceń:
d10d7uv

Amerykański aktor, polskiego pochodzenia. Polscy widzowie kojarzą go m.in. z rolą w kasowym przeboju Michaela Baya, „Transformers 3” oraz z serialem „Firefly”.

Alan Wray Tudyk urodził się 16 marca 1971 roku w El Paso w stanie Teksas w USA. Jego matka to Betty Loyce (z domu Wiley), a ojciec Timothy Nicholas Tudyk. Gdy Alan ukończył szkołę średnią, zaczął studiować w 1991 roku aktorstwo w Lon Morris Jr Collage.

W czasie studiów był aktywnym członkiem bractwa uczelnianego. Naukę ukończył z wieloma dyplomami i nagrodami. W latach 1993-1996 studiował w Julliard. Uczelnię opuścił przed uzyskaniem dyplomu. Od 1997 roku zaczął pojawiać się na ekranie. Widzieliśmy go między innymi w epizodycznych rolach w filmach „Patch Adams” (1998) u boku Robina Williamsa oraz w „28 dniach” z Sandrą Bullock.

Artysta wystąpił w kultowym serialu „Firefly”, który był nadawany w latach 2002-2003 i jest uznawany za jedno z największych osiągnięć telewizyjnego science fiction. W 2005 roku spotkał się ponownie na planie filmu z Jossem Whedonem, z którym nakręcił obraz science-fiction „Serenity”, będący kontynuacją serialu „Firefly”.

W 2004 roku zagrał w obrazie "Ja, Robot" inspirowanym twórczością Isaaca Asimova. Tudyk wcielił się w postać robota o imieniu Sonny. Co ciekawe, kreacja aktora posłużyła za podstawę do komputerowej animacji, która została nałożona na jego sylwetkę (w podobny sposób powołano do życia postać Golluma w ekranizacji "Władcy Pierścieni").

W 2011 roku zagrał w kontynuacji przebojowego cyklu o Autobotach i Deceptikonach pt. „Transformers 3”, aktor partnerował na planie m.in. Shii LaBeoufowi, Megan Fox, Joshowi Duhamelowi, Frances McDormand i Johnowi Malkovichowi.

Alan grywa także na Broadwayu. W roku 2005 wystąpił jako Lancelot w sztuce „Spamalot” według Monty Pythona.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10d7uv
d10d7uv
d10d7uv