Aleksandra Zawieruszanka: Aktorka skończyła 75 lat

Aleksandra Zawieruszanka: Aktorka skończyła 75 lat
Źródło zdjęć: © Zespół Filmowy Rytm
Grzegorz Kłos

Aleksandra Zawieruszanka, znana z filmów "Mąż swojej żony", "Walkower" oraz "Rzeczpospolita babska" oraz aktorka Teatru Narodowego w Warszawie z trzydziestoletnim stażem, 3 kwietnia skończyła 75 lat.

Aleksandra Zawieruszanka, znana z filmów "Mąż swojej żony", "Walkower" oraz "Rzeczpospolita babska" oraz aktorka Teatru Narodowego w Warszawie z trzydziestoletnim stażem, 3 kwietnia skończyła 75 lat.

Urodziła się w 1937 roku w Bielsku-Białej, studia skończyła na stołecznej PWST. Zawieruszanka uchodziła, obok takich gwiazd jak Czyżewska czy Karel, za jedną z najpiękniejszych aktorek lat 60. i 70. Widzów i krytyków ujmowała niezwykłą naturalnością, ciepłem, wszechstronnością oraz świetną dykcją.

Widzowie pamiętają ją przede wszystkim jako odnoszącą sukcesy sprinterkę Jadwigę Fołtasiównę, w roli której - u boku Bronisława Pawlika - wystąpiła w 1960 r. w komedii obyczajowej Stanisława Barei "Mąż swojej żony".

Od tej roli zaczęła się kariera filmowa Aleksandry Zawieruszanki, która trwała przez następne kilkadziesiąt lat.


1 / 6

Emanowała naturalnym seksapilem

Obraz
© Film polski

W kolejnych latach artystka wystąpiła m.in. w "Walkowerze" Jerzego Skolimowskiego z 1965 roku, gdzie wcieliła się w postać inżynier Teresy Karczewskiej. Jej postać emanowała tam naturalnym seksapilem.

Innymi popularnymi filmami z jej udziałem były "Zabijaka" z 1967 roku (wystąpiła u boku Tadeusza Łomnickiego), "Upiór" w reżyserii Stanisława Lenartowicza (1967) oraz w serial wszech czasów, "Stawka większa niż życie", gdzie partnerowała Stanisławowi Mikulskiemu.

2 / 6

Eksponowano jej wdzięki

Obraz
© Zespół Filmowy Rytm

W 1969 r. Zawieruszanka wykreowała główną rolę, porucznik Krystyny Gromowicz, w popularnej komedii obyczajowej Hieronima Przybyła "Rzeczpospolita babska".

Film opowiada o perypetiach grupy żołnierek zdemobilizowanych z Dywizji Kościuszkowskiej, które przysięgają, że przez pół roku nie będą interesowały się płcią odmienną. Trudne postanowienie staje się oczywiście źródłem komicznych wydarzeń.

W jednej ze scen widać nagie ciało aktorki. Nie był to zresztą pierwszy raz, kiedy widzowie mogli zobaczyć jej wdzięki. Aktorka pojawiła się nago już w swoim debiucie z 1960 roku.

3 / 6

Seriale i Narodowy

Obraz
© Zespół Filmowy Rytm

Zawieruszanka grała również w popularnych serialach dla młodzieży - "Wakacjach z duchami" (1970) oraz "Podróży za jeden uśmiech" (1971).

Jako aktorka teatralna przez ponad trzy dekady (1959-1990) występowała na scenie Teatru Narodowego w Warszawie.

4 / 6

Słynne role

Obraz
© EastNews

Wcieliła się tam m.in. w Katarzynę w "Widoku z mostu" Arthura Millera (1960, reż. Józef Wyszomirski), Żanetę w "Wilkach w nocy" Tadeusza Rittnera (1962, reż. Henryk Szletyński), Helenę w "Grubych rybach" Michała Bałuckiego (1964, reż. Marian Wyrzykowski) czy Wiolettę w "Kordianie" Juliusza Słowackiego (1965, reż. Kazimierz Dejmek).

5 / 6

Jak dzisiaj wygląda?

Obraz
© EastNews

Innymi, równie popularnymi rolami artystki były Matka w "Beniowskim" Juliusza Słowackiego (1971, reż. Adam Hanuszkiewicz), Markiza di Mildi w "Opętanych" Witolda Gombrowicza (1982, reż. Tadeusz Minc), Blanche w "Tramwaju zwanym pożądaniem" Tennessee Williamsa (1986, reż. Waldemar Matuszewski) oraz Duch w "Dziadach" Adama Mickiewicza (1987, reż. Krystyna Skuszanka).

6 / 6

Wszystkiego najlepszego!

Obraz
© ONS.pl

Jubilatka występowała też w warszawskim Teatrze na Woli. Publiczność oglądała ją tam w 1991 r. m.in. w spektaklach "Nosorożec" Eugene'a Ionesco i "Magic Box" Krzysztofa Gradowskiego.

Na dużym ekranie mogliśmy zobaczyć ją po raz ostatni w komediowym dramacie erotycznym „Tak tak” w reżyserii Jacka Gąsiorowskiego. Film miał swoją premierę w 1991 roku.

W 2005 roku Zawieruszanka pojawiła się w odcinku „Na dobre i na złe” wcielając się w dawną miłość bohatera granego przez Stanisława Mikulskiego. W ten sposób para aktorska po kilkudziesięciu latach spotkała się na planie ponownie.

Redakcja film.wp.pl życzy pani Aleksandrze wszystkiego najlepszego! (PAP/gk/mf)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (46)