Trwa ładowanie...
d1akgiy

Andrew Bergman

Najnowsze informacje
1.5
(2 głosy)
Oceń:
d1akgiy

Amerykański reżyser i scenarzysta filmowy oraz pisarz. Twórca głośnego filmu „Striptiz” z Demi Moore”.

Andrew Bergman urodził się 20 lutego 1945 roku w Nowym Jorku w dzielnicy Queens. Ukończył z wyróżnieniem Harpur College. Dyplomem będącym odpowiednikiem polskiego magisterium zakończył studia na wydziale Historii Ameryki uniwersytetu w Wisconsin. Rozpoczął karierę w kinematografii od napisania scenariusza do dziś już klasycznej komedii Mela Brooksa "Blazing Saddles" ("Płonące siodła"), będącej parodią westernu.

Jest scenarzystą i reżyserem w jednej osobie trzech komedii: "Honeymoon in Vegas", "Nowicjusza" i "Dwóch dolarów napiwku" oraz dramatu obyczajowo-sensacyjnego "Striptiz". Ten film z Demi Moore przyniósł mu dwie statuetki Złotych Malin dla najgorszego reżysera i za najgorszy scenariusz.

Napisał ponadto scenariusze do komedii innych reżyserów; mowa o filmach "The In-Laws", "Ścigani" oraz "Soapdish". W literackim dorobku ma dwie sztuki teatralne (jedna z nich to przebój Broadwayu "Social Security") oraz cztery powieści.

Łącznie wyreżyserował sześć filmów w swojej karierze. Były to: Jak świetnie (1981), Nowicjusz (1990), Miesiąc miodowy w Las Vegas (1992), Dwa miliony dolarów napiwku (1994), Striptiz (1996), Wspaniała Susann (2000).

Andrew Bergman prywatnie jest od 1973 roku mężem Louise Bergman. Maja dwóch synów: Jacoba Maxa i Teddy’ego.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1akgiy
d1akgiy
d1akgiy