Trwa ładowanie...

Ma 80 lat i wciąż musi pracować. "Emerytura tylko formalnie"

Energii i zdrowia pozazdrościłby mu niejeden młodszy artysta. Pomimo 80 wiosen na liczniku Andrzej Rosiewicz, niezmiennie od 9. roku życia, jest aktywny zawodowo. Po części wynika to jednak z konieczności. Jeszcze do niedawna jego emerytura była wręcz głodowa. Za taką kwotę nie da się utrzymać jednej osoby, a co dopiero całej rodziny.

Andrzej Rosiewicz to jeden z najpopularniejszych polskich artystów estradowychAndrzej Rosiewicz to jeden z najpopularniejszych polskich artystów estradowychŹródło: AKPA, fot: Wojtalewicz Jarosław
d1bbybh
d1bbybh

W latach 1953–1964 należał do Zespołu Pieśni i Tańca "Dzieci Warszawy", a w okresie studiów (uczył się na... Wydziale Melioracji Wodnych w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego) występował w stolicy w klubach jazzowych i restauracjach. W latach 70. wraz z zespołem Asocjacja Hagaw dwukrotnie pojawił się na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opole.

W 1978 r. rozpoczął solową karierę i dał się zapamiętać jako twórca szczególnie mocno wpadających w ucho, dobrze znanych do dziś utworów. "Najwięcej witaminy", "Czy czuje pani cha-chę", "Zakochany bałwan", "Żaba story" i "Zenek blues" czy wreszcie "Czterdzieści lat minęło..." z czołówki popularnego serialu "Czterdziestolatek" – bez nich nie można sobie wyobrazić historii polskiej muzyki. Niektóre z jego piosenek stały się sztandarowe dla NSZZ "Solidarność".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Emerytury polskich gwiazd. Narzekają, że mają je za niskie

Jego twórczość często bezpośrednio dotyczyła najważniejszych wydarzeń politycznych i społecznych, a sam Rosiewicz zupełnie otwarcie sympatyzował z różnymi frakcjami. W latach 80. przyjaźnił się z Lechem Wałęsą, na początku lat 2000. nagrywał piosenki dla Radia Maryja i Telewizji Trwam, a później został członkiem Unii Polityki Realnej. Skomponował nawet kilka utworów w czasie rządów Prawa i Sprawiedliwości (m.in. "Wystarczą cztery Ziobra i Polska będzie dobra"), także krytykujących ich politycznego przeciwnika ("Wystarczą cztery Tuski, no i porządek pruski").

d1bbybh

Andrzej Rosiewicz ma 80 lat i wciąż pracuje. "Emerytura tylko formalnie"

Artysta nawet w ostatnich latach nie zwalnia tempa. W 2022 r. pojawił się na Wakacyjnej Trasie Dwójki, a w zeszłym roku na 60. Festiwalu w Opolu. Rosiewicz nie wyobraża sobie życia bez sceny, ale nie tylko ze względu na pasję do śpiewu. Nie wyobraża sobie też całkiem dosłownie – emerytura, którą otrzymuje od państwa, nie pozwoliłaby mu się utrzymać. Jeszcze niedawno, zgodnie z medialnymi doniesieniami, miała ona wynosić jedyne (i to niespełna) 600 zł miesięcznie. Jak można się domyślać, dzisiaj, po rewaloryzacji, jest zapewne wyższa, ale wciąż niezbyt pokaźna.

Niby emerytura jest, ale tylko formalnie, bo samo pojęcie jest mi z gruntu obce. Nie zwalniam tempa i nie tracę pogody ducha. Mówię o sobie: były harcerz i sportowiec, a obecnie artysta estradowy odrzutowiec. I tego się trzymam. Mimo wieku formę fizyczną cały czas mam – mówił Rosiewicz w rozmowie z "Dobrym Tygodniem". Przypomnijmy, że 80-latek jest ojcem trojga dzieci: 20-letniego Jędrzeja i 18-letnich bliźniaków, Ireny i Adama.

W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" przestrzegamy przed wyjściem z kina za wcześnie na "Kaskaderze", mówimy, jak (nie)śmieszna jest najnowsza komedia Netfliksa "Bez lukru" oraz jaramy się Eurowizją. Znajdź nas na Spotify, Apple Podcasts, YouTube, w Audiotece czy Open FM. Możesz też posłuchać poniżej:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1bbybh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1bbybh

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj