Trwa ładowanie...
04-09-2009 11:34

"Atak Hitlera na Polskę" w Internecie

Share
"Atak Hitlera na Polskę" w InternecieŹródło: PAP
d2dhcyo

Na stronie 2wojnaswiatowa.tvp.pl można obejrzeć film „Atak Hitlera na Polskę”, pierwszy dokument o początku II wojny światowej będący polsko-niemiecką koprodukcją, zrealizowany wspólnie przez TVP Polonia i Deutsche Welle.

To opowieść o losach mieszkańców zaatakowanego Wielunia oraz o niemieckich żołnierzach, którzy 1 września 1939 r. wkroczyli jako najeźdźcy do Polski. Na antenie TVP Polonia film został pokazany 1 września (godz. 21.47) oraz 2 września (godz. 3.30 oraz 10.15). Teraz można go obejrzeć bezpłatnie w nowym serwisie Telewizji Polskiej, poświęconym 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Serwis 2wojnaswiatowa.tvp.pl powstał w oparciu o filmowe wspomnienia z cyklu „Notacje” oraz filmy dokumentalne o II wojnie światowej. Zawiera aktualności z obchodów 70. rocznicy wybuchu wojny, relacje z koncertu, który odbył się 28 sierpnia w Sejmie i poświęcony był pamięci posłów na Sejm II RP i wszystkich ofiar wojny.

d2dhcyo

W serwisie znajdują się wyjątkowe wspomnienia Jana Karskiego, opowiadającego o swojej przedwojennej młodości we Lwowie, Władysława Bartoszewskiego, wspominającego początki swojej konspiracyjnej pracy w okupowanej Warszawie, Gustawa Holoubka, który w początkach września 1939 r. zaciągnął się do armii, czy Henryka Mandelbauma, przywołującego okrutną rzeczywistość Auschwitz.

Oprócz filmu „Atak Hitlera na Polskę” na stronie 2wojnaswiatowa.tvp.pl zostały zgromadzone filmy dokumentalne i materiały poświęcone bohaterom II wojny, m.in.: Irenie Sendlerowej, znakomitemu pilotowi gen. bryg. Stanisławowi Skalskiemu, czy polskim kryptologom, którzy złamali szyfr Enigmy oraz wiele innych.

Ponadto serwis poza materiałami audiowizualnymi zawiera unikalne, archiwalne, pochodzące ze zbiorów Biblioteki Narodowej fragmenty czasopism z roku 1939, dotyczące wybuchu II wojny światowej.

d2dhcyo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dhcyo
d2dhcyo