Trwa ładowanie...
d36oeqc

Awantura o Basię

Najnowsze informacje
3.6
(7 głosów)
Oceń:
d36oeqc

Na dziesięciolecie małżeństwa znanego pisarza Stanisława Olszowskiego z uroczą Stanisławą Olszańską ich przybrana córka, piętnastoletnia Basia, przygotowała w prezencie album rodzinny. Z niego poznajemy historię sprzed dziesięciu lat.

Po uroczystościach jubileuszu Basia wykrada w nocy rękopisy i kołnierzyki wujka Olszowskiego. Będą one pamiątkami dla jej szkolnych koleżanek, których idolem jest ów literat, gdyż "nikt inny, jak on, nie pisze tak wspaniale o miłości". W przyszłości owe kartki rękopisu zostaną zamienione na wpisy do pamiętników.

Wanda, jedna z koleżanek Basi, dziewczyna zazdrosna i złośliwa, nie otrzymuje wpisu do pamiętnika. Wywołuje to w niej złość, w wyniku której nazywa Basię znajdą. Dziewczynka dowiaduje się, że wujowstwo Olszowscy to obcy ludzie, którzy stworzyli jej - sierocie - dom rodzinny. Chce poznać swoją przeszłość. Dowiaduje się o losach swoich rodziców i w jaki sposób, mając kilka lat, znalazła się w rodzinie Olszowskich.

W poszukiwaniu własnej tożsamości dziewczynka dociera do profesora Somera, nauczyciela jej ojca, oraz pana Gastona, który uczestniczył wraz z Adamem Bzowskim w tragicznej wyprawie w Andy. Dzięki niespodziewanemu spadkowi rusza wraz z panem Gastonem na poszukiwania ojca. Znajdują ją w wiosce indiańskiej, gdzie pełni funkcję czarownika.

Adam Bzowski w czasie wypadku w Andach stracił pamięć, nie rozpoznaje więc córki. Basia postanawia jednak walczyć o ojca. Przyjeżdża z nim do Polski. Spotkanie z wybitnym neurologiem nie daje nadziei wyleczenia. Basia wie, że jedynym sposobem jest "leczenie sercem". Wielka miłość do drugiego człowieka i tym razem zwycięża.

Obok głównego nurtu zdarzeń toczy się inna "awantura o uczucia". Julek i Zygmunt, dwaj koledzy z sąsiedniego gimnazjum, zakochani są po uszy w Basi. I tu zwycięża również wielkie serce. Odzyskanie pamięci przez ojca wywołuje kolejną awanturę. To babcia Tańska nie może pogodzić się, że przybrana wnuczka będzie teraz mieszkać z ojcem.

Interwencja samego Kornela Makuszyńskiego staje się niezbędna.

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36oeqc
d36oeqc
d36oeqc