Trwa ładowanie...
d3jpf7y
d3jpf7y

Beverly Johnson

Najnowsze informacje
3.0
(1 głos)
Oceń:
d3jpf7y
Miejsce urodzenia:

Buffalo, Nowy Jork, USA

Filmografia:

True Vengeance (1997) (Lieutenant Kada Wilson)

Ashanti (1979) (Dr. Anansa Linderby)

Wayans Bros., The () (Panna Kita)

Sabrina, nastoletnia czarownica () (Projektantka mody)

Red Shoe Diaries 15: Forbidden Zone (2000) (Lorri)

Loaded Weapon 1 (1993) (Doris Luger)

Zdjęcie

Modelka i aktorka amerykańska. W świecie show-biznesu zapisała się przede wszystkim jako pierwsza, czarnoskóra kobieta, która pojawiła się na okładce amerykańskiego „Vogue’a”.

Urodziła się 13 października 1952 roku w Buffalo, w Nowym Jorku. Jej rodzina należała do typowych przedstawicieli amerykańskiej middle-class. W szkole brylowała jako mistrzyni w pływaniu, a jej zawodowe aspiracje krążyły wokół prawniczych zawodów.

W końcu trafiła na studia z prawa karnego na Northeastern University w Bostonie. To właśnie w tym czasie, za namową znajomych i na przekór ówczesnym tendencjom postanowiła spróbować swoich sił jako modelka. Dość szybko trafiła na okładkę „Glamour” – pierwszą z pięciuset kolejnych, które ozdobiła później jej twarz.

Przełomowym osiągnięciem Beverly, które plasuje ją dziś w gronie jednej z najbardziej wpływowych postaci świata mody XX wieku, był fakt trafienia na okładkę amerykańskiej edycji magazynu „Vogue”. To wydarzenie zapisało ją na stałe w historii pop-kultury i utorowało drogę do kariery dla czarnoskórych modelek – w 1975 roku nie było w Stanach żadnego, liczącego się projektanta, który nie zatrudniałby Afro-Amerykanki w promowaniu nowej kolekcji.

Mniej więcej w tym samym czasie, u szczytu kariery modelki, Johnson rozpoczęła karierę na ekranie. Jej debiutanckim filmem był thriller „Deadly Hero” (1976). Dwa lata później po raz pierwszy pojawiła się na małym ekranie w filmie „Crisis in Sun Valley”, a w 1979 roku dała pierwszy, bardziej znaczący występ jako jedna z gwiazd przygodowego filmu akcji „Porwanie” (aka „Ashanti”) Richarda Fleischera, z udziałem Petera Ustinova i Michaela Caine’a. Zagrała jeszcze w telewizyjnym dramacie „The Sky Is Gray”, po czym zniknęła z ekranów na całą dekadę.

Powróciła dzięki gościnnemu występowi w serialu „Detektyw Hunter” (1990). Kolejne lata były dość owocne w propozycje występów, aktorka niemal co roku pojawiała się w jakiejś produkcji filmowej lub telewizyjnej. Najsłynniejsze produkcje z jej udziałem to komedie: „W krzywym zwierciadle: strzelając śmiechem” z Charlie Sheenem i Samuelem L. Jacksonem (1993), „The Meteor Man” w reżyserii i z udziałem Roberta Townsenda (1993), „Na granicy światów” z Rutgerem Hauerem (1997) i „Podrywacz” z Billem Bellamy (1997).

Często pojawiała się też na małym ekranie. W 1996 roku wzięła udział w erotycznym filmie „The Forbiddem Zone”, z telewizyjnego cyklu „Pamiętnik Czerwonego Pantofelka” z Davidem Duchovnym. Poza tym, w dekadzie lat 90-tych dała szereg gościnnych występów w znanych serialach („Prawo i porządek”, „Sabrina, nastoletnia czarownica”, „Trzecia planeta od słońca”, „Niezwykłe przygody Supermana”) i w filmach telewizyjnych (thriller „Śmiertelna sesja zdjęciowa” 1994, dramat „Ray Alexander: A Menu for Murder” z Jamesem Coburnem i Ossie Davisem 1995).

Ostatnim filmem z jej udziałem jest głośna komedia muzyczna „Crossroads – dogonić marzenia” z Britney Spears (2002).

W 2008 roku objęła funkcję jurorki w amerykańskim reality - show „She’s Got the Look”, którego uczestniczkami są kobiety po 35 roku życia, pragnące zostać modelkami.

d3jpf7y
d3jpf7y
d3jpf7y
d3jpf7y
d3jpf7y