Bunga bunga, narkotyki i egzorcyzmy. Niewiarygodna historia polskiej modelki
Polka była celebrytką numer 1 we Włoszech. Modelka kręciła się wokół gwiazd i polityków, rozpisywała się o niej włoska prasa. W Polsce też swego czasu Ania Golędzinowska (na zdjęciu w środku) zrobiła karierę na łamach tabloidów. Pisano, że Polka uczestniczyła w organizowanych przez premiera Berlusconiego bunga bunga. Nagle zmieniła całkowicie swoje życie.
Na Krakowskim Festiwalu Filmowym premierę będzie miał film Pawła Banasiaka - "Fortunata". Pokazuje drogę Golędzinowskiej od dzieciństwa, przez porwanie, karierę celebrytki, aż do cudownego nawrócenia. W jej życiu wydarzyło się tak wiele, że nawet mamy tu epizod z... egzorcyzmami.
"Fortunata" opowiada historię życia Ani Golędzinowskiej
Ania Golędzinowska nie miała najłatwiejszego dzieciństwa. Niepełna rodzina, trudne warunki finansowe, zarywanie szkoły, a wreszcie próba ucieczki w lepszy, kolorowy świat. Miała zamiar zostać modelką, ale rzeczywistość brutalnie zweryfikowała jej marzenia. W 1999 r. wyjechała do Włoch, gdzie padła ofiarą handlu ludźmi.
Została porwana przez mafię i zmuszona do pracy w nocnym klubie. Miała 17 lat, gdy została zgwałcona.
W "Fortunacie" Golędzinowska opowiada, co dokładnie się stało i jak zaczęła wszystko od nowa. Spełnił się jej włoski sen i została prawdziwą modelką. Polka pracowała dla gigantów świata mody. Z kontraktami reklamowymi szła w parze rozpoznawalność w świecie show-biznesu, z której bardzo korzystała.
"Fortunata" opowiada historię życia Ani Golędzinowskiej
Włosi ją uwielbiali. Zapraszali do programów telewizyjnych i czytali o niej namiętnie w tabloidach. Była chętnie zapraszana na imprezy z gwiazdami. Opowiada, jak bawiła się u boku m.in. Leonarda DiCaprio i innych pierwszoligowych postaci ze świata filmu.
Miała też związki z politykami. W Polce zakochał się książę Wenecji i Piemontu Emanuel Filibert. Gdy ich wspólne zdjęcia (fot. wyżej) dotarły do mediów, to była sensacja. A potem Polkę zaczęto kojarzyć z Silvio Berlusconim. Uczestniczyła w jego skandalicznych imprezach. Podczas jednej wyskoczyła nawet z tortu. W jej historie trudno uwierzyć, dopóki nie zobaczy się w filmie archiwalnych zdjęć i wycinków z włoskich tabloidów, gdzie Polka była częstą bohaterką nagłówków.
"Fortunata" opowiada historię życia Ani Golędzinowskiej
Ania była przez 3 lata w związku z Paolo Enrico Berettą, siostrzeńcem Berlusconiego.
Żyła na krawędzi. Brała narkotyki, imprezowała, aż w końcu zrozumiała, że stacza się na dno. Nagle w 2011 roku wszystko zmieniła. Dosłownie wszystko. Bo imprezy tonące w alkoholu zamieniła na klasztor w Medjugorje. W miejscu, do którego ciągną pielgrzymi z całego świata, poznała swojego przyszłego męża - Michele Doto.
Ania stała się orędowniczką czystości przedmałżeńskiej. Modelka z bunga bunga opowiadająca o czystości? Absurdalne, ale prawdziwe. A to nie wszystko. Ania zaczęła swoją drogę ku świętości.
Ania Golędzinowska
Paweł Banasiak towarzyszył Golędzinowskiej z kamerą przez kilka lat. Zarejestrował jej ślub, później życie w małym włoskim miasteczku, aż w końcu moment, w którym wydała książkę "Ocalona z piekła". "Fortunata" to prawdziwy rollercoaster i czasami widz ma wrażenie, że ogląda kilkanaście ludzkich historii zlepionych w jedną.
Bo gdy Ania weszła już na drogę świętości, to uważała, że jej duszą zawładnął szatan. W filmie możecie zobaczyć nagrania z egzorcyzmów, którym się poddała. Klnie na księdza, który je odprawiał i zachowuje się jak bohaterka każdego innego horroru o opętaniach.
"Fortunata" opowiada historię życia Ani Golędzinowskiej
Próba samobójcza, narkotyki, porwanie, bunga bunga, romanse, show-biznes, nawrócenie, świętość, egzorcyzmy - takich ekstremalnych momentów w życiu Golędzinowskiej było znacznie więcej.
Ci, którzy być może dobrze znają jej książki, powinni uzupełnić sobie wiedzę o film Banasiuka. A ci, którzy pierwszy raz mają do czynienia z jej historią... Cóż, będą w trakcie seansu mieli wytrzeszczone oczy, bo rzadko ogląda się tak barwną opowieść.
"Fortunatę" można obejrzeć na Krakowskim Festiwalu Filmowym, który w tym roku odbywa się online. Dokument jest w programie 1,3 i 5 czerwca.