Trwa ładowanie...
d3uvdp2

Bunkier ostatniego strzału

Najnowsze informacje
5.0
(1 głos)
Oceń:
Właz jest zamknięty. Klaustrofobiczna przestrzeń wije się między industrialną scenografią. Pozorny spokój regularnie zakłóca wszczynany alarm. Oto bunkier ostatniego strzału, a w nim żołnierze w pełnej gotowości.
d3uvdp2
1
WP Film
Źródło: WP Film

Bunkier ostatniego strzału - charakterystyka

Bunkier ostatniego strzału to krótkometrażowy film, stworzony przez duet dwóch rozpoznawalnych francuskich reżyserów: Jean-Pierre Jeunet'a (znanych z filmów: Amelia, Bardzo długie zaręczyny, Delikatesy) oraz Marc Caro (reżyser zajmując się raczej krótką formą, jedyny jego pełnometrażowy film, to: Miasto zaginionych dzieci).

Twórcy razem napisali scenariusz, stworzyli scenografię, stworzyli kostiumy i akcesoria wojskowe, a nawet wcielili się w bohaterów Bunkru ostatniego strzału. Film jest niemy, opowiedziany poprzez grę aktorską, obrazy ukazane w specyficznej barwie oraz przeróżne dźwięki. Jest to kino eksperymentalne, przytłaczające i pełne pesymizmu. Bunkier ostatniego strzału sprawi, że nieprędko zapomni się o wyjących syrenach alarmowych.

Bunkier ostatniego strzału - fabuła

Film Bunkier ostatniego strzału opowiada o oddziale żołnierzy, którzy znajdują się w zamkniętym bunkrze, zaś akcja rozgrywa się w nieokreślonej przyszłości, nasuwającej skojarzenia ze światem postapokaliptycznym. Uzbrojeni mężczyźni oczekują potencjalnego wroga. Poprzez aurę ciągłego strachu, fałszywych alarmów, popadają w co raz większą psychozę.

Żołnierze poświęcają się różnym czynnościom, obsługując maszynerię bunkru. Tak więc ktoś wysyła sygnał s.o.s, ktoś analizuje wydruki z komputerów i pisze na maszynie, dowództwo nerwowo krząta się po korytarzach, jeden z żołnierzy śledzi ruchy karaluchów, aby je złapać i uśmiercić wysokim napięciem prądu elektrycznego, a wojskowy lekarz prowadzi eksperymenty na ludzkim ciele za pomocą fal radiowych i czipa umieszczanego w mózgu, próbując połączyć ciało ludzkie z potęgą nauki.

Bunkier ostatniego strzału - zawiązanie akcji

Gdy licznik zegara rusza w dół od wartości 99999, wzbudza to nerwowe oczekiwanie, nagle bunkrem wstrząsają awarie. Na klaustrofobicznych korytarzach i w małych pomieszczeniach rozpętuje się chaos. Wszyscy wpadają w istny szał, mężczyźni rozmieszczeni w różnych miejscach bunkru i pełniący odmienne funkcje, zaczynają mordować się nawzajem. Gdy tajemniczy zegar dochodzi do wartości 00000, nic się nie dzieje. Zegar na chwile staje, i znów zaczyna odliczanie od wartości wyjściowej 99999. Masakrę zdołał przeżyć tylko jeden z żołnierzy - człowiek, któremu poprzez eksperymenty, odebrano rozum i ubezwłasnowolniono.

Bunkier ostatniego strzału
Tytuł oryginalny

Bunker de la dernière rafale, Le

Gatunek

science-fiction, krótkometrażowy

Kraj produkcji

Francja

Rok produkcji

1981

Data światowej premiery

22.03.1981

Czas trwania

26 min.

Reżyser
Scenarzysta
Obsada

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3uvdp2
d3uvdp2
d3uvdp2
d3uvdp2

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj