Trwa ładowanie...
07-11-2006 12:13

Camerimage 2006 już niebawem

Share
Camerimage 2006 już niebawem
d3la1kf

Już niedługo, 25 listopada czeka miłośników dobrego, międzynarodowego kina XIV edycja łódzkiego festiwalu Camerimage. Festiwal potrwa do 3 grudnia, kiedy zostaną przyznane nagrody, czyli żaby.

Idea festiwalu zrodziła się w 1993 roku, kiedy to entuzjaści filmu postanowili wcielić swe idee w czyn. Zaprosili do współpracy nieżyjącego już Svena Nykvista oraz Vittorio Storaro oraz wielu znakomitych przedstawicieli największych stowarzyszeń operatorskich. Publiczności zaprezentowano 42 filmy. Po burzliwych naradach, profesjonalne jury przyznało Złotą Żabę, Grand Prix festiwalu Stuartowi Dryburgh za film „Piano”.

Tegoroczny festiwal jest już XIV edycją. Z roku na rok Camerimage rozwija się, proponuje coraz ciekawszy repertuar, zdobywa nowych patronów, sponsorów, współpracowników. Tegoroczny festiwal odbędzie się bez Svena Nykvista. Jak piszą organizatorzy na stronie festiwalu:

„Wszystkim nam będzie brakować naszego mistrza, nauczyciela i wielkiego przyjaciela. To właśnie dla niego i dzięki jego pracy powstał Festiwal Camerimage. Wszyscy pozostajemy w wielkim smutku|”.

d3la1kf

Tegoroczny festiwal proponuje widzom sporo pokazów konkursowych (w różnych kategoriach), przeglądów, a także warsztatów. Oto niektóre z propozycji.

Konkurs filmów fabularnych:
Bierze w nim udział 14/15 filmów najciekawszych pod względem wizulanym, nakręconych w 2005 i 2006 roku. Stanowisko przewodniczącego jury zaproponowano: Ryszardowi Lenczewskiemu, Marii Kornatowskiej, Guillermo Navarro, Jose Luiz Alcaine, Michael Chapman.

Konkurs etiud studenckich:
Międzynarodowe jury oceni etiudy studenckie z całego świata.

Konkurs debiutów europejskich:
Odbędzie się po raz pierwszy. Do konkursu staną pierwsze lub drugie filmy pełnometrażowe. W jury zasiądzie prawdopodobnie Lech Majewski.

d3la1kf

Przegląd kina polskiego:
Międzynarodowe jury będzie oceniało najnowsze polskie produkcje. W szranki stanie 5 - 6 filmów.

Przegląd kina szwedzkiego i duńskiego:
Prezentacja najciekawszych filmów duńskich i szwedzkich z ostatnich kilku lat.

Na miłośników kina czeka jeszcze wiele innych ciekawych pokazów, warsztatów, przeglądów i retrospektyw.

Komu przypadną tegoroczne laury festiwalowe? W kuluarach mówi się, że do grona szczęśliwców będą należeć: Daniel Pearl, David Samuelson, Dante Ferretti, John Myhre, Robby Muller, Edward Norton.

Patronat medialny nad festiwalem Camerimage objęła Wirtualna Polska.

d3la1kf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3la1kf
d3la1kf