Trwa ładowanie...
d1y5vx8

Cedric Gibbons

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
d1y5vx8

Amerykański scenograf filmowy pochodzenia irlandzkiego, jeden z oscarowych rekordzistów. Wśród scenografów nagradzany przez Akademię najczęściej - aż 10 razy, nie licząc prawie trzydziestu nominacji. To zresztą Gibbons właśnie zaprojektował Oscara.

Cedric Gibbons (właściwie Austin Cedric Gibbons) urodził się 23 marca 1893 roku w Dublinie w Irlandii, zmarł 26 lipca 1960 roku w Hollywood w Kalifornii.

Studiował w Nowym Jorku w Art Students League, początkowo pracował w pracowni architektonicznej swojego ojca, ale już w 1915 roku zaczął współpracować z Edison Studios przy projektowaniu dekoracji.

Szybko awansował - w 1918 roku został scenografem Goldwyna, by zaledwie sześć lat później - w wieku 32 lat zostać dyrektorem departamentu. W latach 1924 - 56, czyli prawie przez całe swoje zawodowe życie, był dyrektorem departamentu scenograficznego Metro-Goldwyn-Meyer. W 1928 roku zaprojektował statuetkę Oscara - głównej nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Pobił rekord pracowitości - jego nazwisko pojawia się w napisach końcowych 1500 filmów. Miał wielki wpływ nie tylko na stronę scenograficzną filmów, ale także na amerykańskich projektantów wnętrz. Jest uważany za jednego z najwybitniejszych twórców kina - zdobył zresztą Oscara za całokształt twórczości - swoją 11 statuetkę.

Dwie jego żony były aktorkami - Dolores del Rio (rozwód w 1941) i Hazel Brooks.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1y5vx8
d1y5vx8
d1y5vx8