Trwa ładowanie...
d20jgur
d20jgur

Cheryl Campbell

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Miejsce urodzenia:

St. Albans, Hertfordshire, Anglia

Filmografia:

Rydwany ognia (1981) (Jenny Liddell)

Tamara i mężczyźni (2010) (Lucetta)

Młyn nad Flossą (1997) (Bessy Tulliever)

Monsignor Renard (1999) (Madeleine Claveau)

Zdjęcie

Cheryl Campbell to angielska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Urodziła się 22 maja 1949 roku w St. Albans. Jest córką pilota linii lotniczych.

Cheryl Campbell - życiorys

Cheryl Campbell uczyła się w szkole Grammy Francis Bacon, w St Albans oraz w Londyńskiej Akademii Muzyczno-Dramatycznej Art (LAMDA). Doświadczenie teatralne Cheryl Campbell obejmuje Teatr Palace, Watford, Teatr Birmingham Repertory i Teatr Citizens' w Glasgow.

Została członkiem brytyjskiego zespołu teatralnego Royal Shakespeare Company, to właśnie dla RSC grała Norę, za którą została nagrodzona. Cheryl Campbell była również członkiem Royal National Theatre (Królewski Teatr Narodowy w Londynie).

Cheryl Campbell – kariera zawodowa

Cheryl Campbell jest znana z roli Very Brittain w dramacie telewizyjnym BBC pt. Testament of Youth (1979). W telewizyjnym serialu Pennies from Heaven (1978) wcieliła się w postać bardzo odmiennego charakteru Eileen Everson, zagrała u boku Boba Hoskinsa. W 1980 roku zagrała Janet w produkcji Dennisa Pottera Rain on the Roof.

Cheryl Campbell jest także aktorką teatralną, mogącą się poszczycić znacznym dorobkiem scenicznym. W Royal Shakespeare Company w 1982 roku zagrała Norę Helmer w niezapomanym spektaklu Adriana Noble'a Dom Lalki Ibsena. W tym samym czasie pojawiła się także jako Diana w Wszystko dobre, co się dobrze kończy.

Cheryl Campbell powróciła do Royal Shakespeare Company w latach 1992-94, wcielając się w Lady Makbet w kontrowersyjnej produkcji Makbeta, Beatrice-Joannę w The Changeling; Mistress Ford w Wesołe kumoszki z Windsoru i Natashę w Misha's Party.

Pracowała także w Królewskim Teatrze Narodowym, grając w 1975 roku postać Fredy w produkcji Sir Peter Hall's Old Vic pt. John Gabriel Borkman (zagrała u boku Ralpha Richardsona, Peggy Ashcroft i Wendy Hiller) i jako Maggie w produkcji Williama Schwencka Gilberta Engaged; w 1995 roku Cheryl Campbell można było podziwiać jako Lady Politic w Volpone Matthew Warchus'a i w 2003 roku jako Dotty Otley w Noises Off.

Pozostałe występy Cheryl Campbell w Londynie obejmowały klasykę oraz nowe sztuki; można wskazać tu You Never Can Tell (1979); Panna Julia (1983) w tytułowej roli; Little Eyolf (1985) jako Asta; The Daughter-in-Law (1985) jako Minnie; The Sneeze (wybór Chechowa) (1988) w różnych rolach; Betrayal (1991) jako Emma; Some Sunny Day (1996) jako Emily.

W prowincjonalnym teatrze Cheryl Campbell pojawiła się w: The Country Wife jako Margery Pinchwife; The Constant Wife jako Constance; Tramwaj zwany pożądaniem jako Blanche i So Long Life jako Wendy.

W 2008 roku Cheryl Campbell zagrała w spektakularnej produkcji "Agatha Christie's Poirot: randez vous ze śmiercią", Cheryl Campbell wcieliła się w postać obraźliwej Lady Boynton. Jej charakteryzacja Lady Boynton - bogatej matrony, która poślubiła szalonego archeologa lorda Boyntona, cudownie odegranego przez Tima Curry'ego - była szokiem dla wszystkich, którzy ją znali głównie z występów na scenie.

Cheryl Campbell – nagrody i nominacje

W 1979 roku Cheryl Campbell została nominowana do nagrody BAFTA w kategorii Najlepsza aktorka telewizyjna za serial Pennies from Heaven (1978). W 1980 roku Cheryl Campbell zdobyła nagrodę BAFTA TV w kategorii Najlepsza aktorka telewizyjna za serial Testament of Youth (1979).

W tym samym roku została nagrodzona Broadcasting Press Guild Award w kategorii Best Imported Programme – Soap (1977). W 1982 roku Cheryl Campbell została laureatką Olivier Award w kategorii Best Actress in a Revival za Dom Lalki.

d20jgur
d20jgur
d20jgur
d20jgur