Chiński małpi król w filmowej superprodukcji
Pochodzący z Indii reżyser Shekhar Kapur przymierza się z chińskim kolegą do sfilmowania przygód legendarnego króla małp z chińskiej powieści. Reżyser ma na swoim koncie m.in. z filmy o królowej Elżbiecie I – „Elizabeth” i „Elizabeth: Złoty wiek”.
– Najwyższa pora, aby Chiny wyprodukowały superbohatera, takiego jak małpi król, by zastąpić Supermana czy Spidermana – powiedział Kapur.
Król małp Sun Wukong to bohater jednej z najsłynniejszych chińskich powieści „Wędrówka na Zachód”, opartej na ważnych dla chińskiego buddyzmu wydarzeniach. Pod fantastyczno-mitologiczną warstwą przygodową kryje ona alegorię drogi ku oświeceniu.
Waleczny władca małp Sun Wukong był w powieści jednym z uczniów, którzy chronili w podróży buddyjskiego mnicha Xuanzanga.
Prawdziwy Xuanzang wyruszył we wczesnych latach dynastii Tang (618-907) w podróż do Indii po pisma z naukami Buddy – sutry. Po 17 latach przywiózł ponad 650 sanskryckich tekstów i z pomocą cesarza założył wielki ośrodek tłumaczeń.
Spisana w XVI wieku opowieść o pielgrzymce po święte pisma jest arcydziełem do dziś obecnym w kulturze Chin. Jej epizody stanowią kanwę wielu chińskich oper, są też nieustannie podejmowane przez film, literaturę i twórczość popularną.
Kapur powiedział, że rozmawiał o ekranizacji z reżyserem Zhang Jizhongiem. Mało znany na Zachodzie Zhang Jizhong ma na swoim koncie telewizyjne filmy sztuk walki i seriale kostiumowe. Często sięga po powieści o mistrzach sztuk walki „wuxia”. Tą nazwą określa się zarówno powieści, jak i gatunek filmów, których bohaterowie przypominają błędnych rycerzy.
Kapur nie zdradził, gdzie i kiedy miałyby rozpocząć się zdjęcia, ani które epizody zostaną pokazane.
Powiedział też, że chce nawiązać współpracę w Chinach, by zrobić inne filmy o chińskiej tematyce. Jest zainteresowany m.in. pierwszą wojną opiumową (1839-1842). W jej rezultacie Chiny musiały otworzyć swoje porty dla europejskich statków, a Hongkong został odstąpiony Wielkiej Brytanii.