Christopher Eccleston
Miejsce urodzenia: | Salford, Lancashire, Anglia |
Filmografia: | 28 dni później (2002) (major Henry West) 60 sekund (2000) (Raymond Vincent Calitri) Księga Diny (2002) (Leo Zhukovsky) Z miłości do... (2012) (James) Thor: Mroczny świat (2013) (Malekith) Doctor Who () (Doktor) G.I. Joe: Czas Kobry (2009) (Destro) Ciemność rusza do boju (2007) (The Rider) Płytki grób (1994) (David Stephens) Jubilerka (1998) (Sender Horowitz) |
Łatwo rozpoznawalny, brytyjski aktor telewizyjny, teatralny i filmowy. Psychotyczny księgowy w „Płytkim grobie” Dannny’ego Boyle’a i książę Norfolk w dramacie historycznym „Elizabeth” Shekhara Kapura.
Urodził się 16 lutego 1964 roku w Salford w hrabstwie Lancashire w Anglii. Jako nastolatek interesował się głównie sportem, a na zajęcia teatralne przy Salford Technical College zapisał się jedynie dla żartu. Połknął jednak aktorskiego bakcyla i wkrótce, ku zaskoczeniu wszystkich wylądował na studiach w słynnej London’s Central School of Speech and Drama.
Karierę rozpoczął na początku lat 90-tych, po kilku latach przestoju, jaki musiał przecierpieć jako świeżo upieczony absolwent szkoły teatralnej. Jego debiutem scenicznym była nieduża rola w „Tramwaju zwanym pożądaniem” (1988), a ekranowym – udział w telewizyjnym filmie „Blood Rights” (1990). Rok później po raz pierwszy wystąpił na dużym ekranie w kryminalnym filmie historycznym zatytułowanym „Dawaj!”, dzięki czemu dał się zauważyć nieco szerszej publiczności i krytyce. Krokiem milowym okazał się pierwszoplanowy udział w niskobudżetowym projekcie Danny’ego Boyle’a – „Płytki grób” (1994), który przyniósł mu rozgłos również poza granicami kraju.
Jednocześnie stale obecny był na małym ekranie, jako jedna z gwiazd kryminalnego serialu „Dr Fitz” (1993-94), drugoplanowy bohater adaptacji kryminału Agathy Christie „Pierwsze, drugie...zapnij mi obuwie” (1992), czy odtwórca głównej roli w mini-serialu „Our Friends in the North” (1996). Rola w tym ostatnim przyniosła mu pierwsze, aktorskie laury – nagrodę Broadcasting Press Guild i prestiżową nominację do BAFTA TV Award.
Generalnie, niemal wszystkie nagrody filmowe zdobyte przez Ecclestona dotyczyły kreacji stworzonych właśnie na małym ekranie – w 2003 roku otrzymał Royal Television Society Award za główną rolę męską w telewizyjnym dramacie „Flesh and Blood”, rok później – drugą nominację do BAFTA TV Award za główną rolę w telewizyjnym thrillerze fantasy „The Second Coming”, zaś w 2005 roku zgarnął National Television Award za tytułową rolę w serialu „Doktor Who”.
Rozpoznawalność na skalę międzynarodową zdobył w drugiej połowie lat 90-tych, dzięki roli u boku Kate Winslet w „Więzach miłości” Michaela Winterbottoma (1996, nominacja do Golden Satellite Award), zaś przede wszystkim dzięki niezapomnianej kreacji w głośnym, biograficznym dramacie historycznym „Elizabeth” Shekhara Kapura, z Cate Blanchett, Geoffreyem Rushem i Josephem Fiennesem (1998).
W kolejnych latach nadeszły role w tak głośnych produkcjach, jak horror „eXistenZ” Davida Cronenberga (1999), film akcji „60 sekund” z Angeliną Jolie i Nicolasem Cagem (2000), thriller „Inni” z Nicole Kidman (2001), czy skandynawska „Księga Diny” z Gérardem Depardieu (2002), które tylko ugruntowały jego pozycję aktora wszechstronnego i rozpoznawalnego. Ponownie spotkał się też z Winterbottomem (romans „With or Without You” 1999) i z Boylem (thriller sci-fi „28 dni później” 2002).
Po pięciu latach przerwy od występów na dużym ekranie powrócił dzięki roli w przygodowej produkcji fantasy „Ciemność rusza do boju” (2007). W tym samym roku można go było obejrzeć w gościnnej roli Claude’a w słynnym serialu sci-fi „Herosi”. Rok 2008 przyniósł rolę w dramacie „New Orleans, Mon Amour”, a 2009 – jedną z głównych ról w filmie akcji sci-fi „G.I. Joe: Czas Kobry” oraz kreację u boku Hilary Swank i Richarda Gere’a w głośnym, biograficznym dramacie „Amelia Earhart”.
Najświeższą produkcją z udziałem Ecclestona będzie biograficzny film telewizyjny „Lennon Naked”, w którym wcieli się w postać najsłynniejszego z Beatlesów (2010).
Komentarze