Trwa ładowanie...
d382now

Claude Sautet

Najnowsze informacje
4.5
(2 głosy)
Oceń:
d382now
Zdjęcie

Wielki francuski reżyser, jeden z największych i najwybitniejszych reżyserów XX wieku.

Claude Sautet urodził się 23 lutego 1924 roku w Montrouge, departamencie Hauts-de-Seine, we Francji. Zanim skończył studia filmowe na IDHEC w Paryżu, studiował malarstwo i rzeźbę. Zadebiutował w 1951 roku jako asystent reżysera André Cerf filmu "Le Mariage de Mademoiselle Beulemans". Z kolei swój pierwszy własny film nakręcił w 1955 roku. Był to obraz pt. „Bonjour Sourire”. Szybko doceniono jego talent, kiedy wyszło na jaw, że potrafi ze zwykłych filmów zrobić fascynujące opowieści o przeciętnym życiu paryskich mieszkańców.

Do jego najważniejszych i najwybitniejszych filmów należą następujące tytuły: "Taka zwykła historia", "Mado", "Okruchy życia", "Serce jak lód" i "Nelly i pan Arnaud". Mimo, że film "Taka zwykła historia" z 1978 roku był sukcesem, w kolejnych latach nastąpiło załamanie wspaniałej kariery reżysera. Kolejne obrazy już nie odnosiły takich sukcesów. Sławę przywrócił mu film "Serce jak lód" (1992) z Danielem Auteuilem i Emanuelle Beart.

Sautet wielokrotnie otrzymywał prestiżowe nagrody. W 1980 roku otrzymał nominacje do Cezara za film "Taka zwykła historia", został laureatem nagrody Davida (1994). Zdobył także Nagrodę Srebrnych Lwów Weneckiego Festiwalu za film "Serce jak lód", Europejską Nagrodę Filmową (1993) za "Serce jak lód" i wiele innych. Za swój ostatni nakręcony w życiu film "Nelly i pan Arnaud" (1995) otrzymał Cesara, Nagrodę Francuskiej Akademii Filmowej.

Wielki reżyser miał swoich upatrzonych, ulubionych aktorów, których często obsadzał w swoich produkcjach. Byli to m.in. Romy Schneider (4 filmy) i Michel Piccoli (5 filmów).

W latach 1986 - 1991 Sautet sprawował funkcję wicedyrektora francuskiego stowarzyszenia SACD.

Claude Sautet zmarł 22 lipca 2000 roku w Paryżu po długiej walce z rakiem. Do śmierci żonaty był z Graziellą Escojido. Został pochowany na paryskim cmentarzu Montparnasse.

d382now
d382now
d382now
d382now
d382now