Trwa ładowanie...
04-04-2007 13:17

Co ma wspólnego Agent Smith z Casanovą oraz Synem Marnotrawnym?

Co ma wspólnego Agent Smith z Casanovą oraz Synem Marnotrawnym?
d2s3tb6
d2s3tb6

4 kwietnia to dzień prawdziwej kumulacji. Właśnie dziś na świat przyszło trzech wyśmienitych i poważanych na całym świecie aktorów. Gwiazdorskie trio współtworzą znany z roli Giacomo Casanovy Heath Ledger, pamiętny agent Smith z trylogii Matrix, czyli Hugo Weaving oraz Robert Downey Jr, który pomimo niekwestionowanego talentu za sprawą rozmaitych uzależnień trafił w zeszłym roku na listę najsłabiej zarabiającym aktorem Hollywoodu.

Wywodzący się z Australii Heath Ledger siał zamęt w hollywoodzkim środowisku od momentu, gdy w końcu lat dziewięćdziesiątych przeniósł się do Stanów Zjednoczonych. Okrzyknięto go nowym Mattem Deamonem. W 2001 roku magazyn ‘People’ umieścił Heatha w pierwszej 50. najpiękniejszych ludzi na świecie. Aktor miał także zagrać Alexandra Macedońskiego w obrazie Oliviera Stone’a. Ostatecznie rolę tę otrzymał Colin Farrell – i chyba dobrze się stało. Dziś ten jeden z najbardziej znanych australijskich aktorów młodego pokolenia obchodzi 28. urodziny.

Drugi z dzisiejszych jubilatów, kończący 47 lat australijski aktor Hugo Weaving, może poszczycić się rolami w największych trylogiach w historii kina - kreacją przywódcy elfów Elronda we ‘Władcy pierścieni’ oraz rolą agenta Smitha w filmach z serii ‘Matrix’. Weaving jest laureatem trzech nagród AFI (Australian Film Institute) dla najlepszego aktora.

d2s3tb6

Trzeci z jubilatów Robert Downey Jr. jest obecnie jednym z najbardziej cenionych aktorów swojego pokolenia. W wieku 42 lat może pochwalić się imponującym dorobkiem filmowym; jednocześnie udało mu się zachować oryginalność i świeżość rzadko spotykaną po trzydziestu latach pracy w show biznesie. W 1992 roku Downey otrzymał nominację do Oskara oraz nagrodę BAFTA (brytyjskiego Oskara) dla najlepszego aktora za tytułową rolę w filmie 'Chaplin'.

Heath Andrew Ledger urodził się w 1979 roku w zachodniej Australii w mieście Perth. Z aktorstwem zetknął się po raz pierwszy w podstawówce przystępując do szkolnego teatru. Jako nastolatek należał do drużyny hokeja którą trenował jego ojciec.

Młody Heath, który swoje imię otrzymał na cześć głównego bohatera ‘Wichrowych wzgórz’, miał zadatki na dobrego sportowca. Gdy przyszło mu jednak wybierać pomiędzy karierą hokeisty, a grą nie zastanawiał się długo. Widząc dla siebie perspektyw jedynie w dużym mieście wraz z kolegą ze szkolnej ławy w bardzo młodym wieku wyjechał do Sidney. Tam wszystko okazało się jednak trudniejsze, niż przypuszczał...

ZOBACZ GALERIĘ MŁODEGO AMANTA HEATH LEDGERA Hugo Wallace Weaving urodził się w 1960 roku w Nigerii. Za sprawą pracującego w przemyśle komputerowym ojca którego stanowisko wymagało częstych podróży przyszły gwiazdor wyjechał z Nigerii nim skończył roczek. Wraz ze starszym bratem i młodszą siostrą dorastał nieustannie podróżując pomiędzy Nigerią Australią i Wielką Brytanią.

d2s3tb6

W 16. roku życia przeprowadził się na stałe do Australii. Po ukończeniu nauki w Knox Grammar School w Sydney, zdał do szkoły teatralnej National Institute of Dramatic Arts. Jej dyplom uzyskał w 1981 r. Na ekranie debiutował dwa lata później jako niedoświadczony młodzieniec Andy White, który wplątuje się w trójkąt miłosny w niskobudżetowej produkcji ‘The City's Edge’. Wkrótce kariera Weaving zaczęła nabierać tempa. Aktor występował w wielu, zarówno wielko- jak i małoekranowych produkcjach.

ZOBACZ GALERIĘ HUGO 'SMITHA' WEAVING
Roberta Downey Jr. urodził się w 1965 roku w Greenwich Village, jednej z dzielnic Nowego Jorku. Jego ojciec jest niezależnym reżyserem filmowym. Aktor zadebiutował w 1970 roku jako pięciolatek w filmie ‘Pound’ w reżyserii ojca, Roberta Downeya seniora. Później wystąpił m.in. w ‘The Last Party,’ ‘Babka z zakalcem,’ ‘Air America,’ ‘Wszystko jest możliwe,’ ‘Samotny w obliczu prawa,’ ‘Bądź dobry Johnny,’ ‘1969,’ ‘Mniej niż zero,’ ‘Podrywacz artysta,’ ‘Powrót do szkoły,’ ‘Tuff Turf,’ ‘Dziewczyna z komputera’ oraz ‘Firstborn’.

Mierzący 185 cm wzrostu Heath Ledger swój aktorski kunszt szlifował współpracując z dwoma cenionymi australijskimi zespołami teatralnymi Globe Theatre Company oraz Midnight Youth Acting Company. Jeszcze gdy występował na scenie zagrał w australijskich serialach telewizyjnych: ‘Clowning Around’, ‘Bush Patrol’, ‘Corrigan’, ‘Wyspa przygód’, oraz ‘Home and away’.

d2s3tb6

Równolegle z grą na deskach teatru Ledger występował również w wielu niezależnych produkcjach: ‘Żyć w Black Rock’, ‘Paws’ oraz ‘Dwie ręce’ Gregora Jordana, w którym zagrał u boku Bryana Browna. W 1997 roku po raz pierwszy stał się odtwórcą głównej roli w amerykańskim serialu filmowym ‘Roar’, kręconym w Queensland, w Australii dla Universal i telewizji FOX. Ta rola zapewniła mu amerykańskiego agenta i wpłynęła na decyzję o przeniesieniu się do Stanów Zjednoczonych.

Wkrótce po przeprowadzce nowy agent Ledgera zorganizował mu role w: ‘Zakochanej złośnicy’ (1999), ‘Patriocie’ (2000), ‘Obłędnym rycerzu’ (2001) i ‘Czekając na wyrok’ (2001). Kolejnymi punktami w rozwoju jego kariery były ‘Cena honoru’ (2002) i ‘Zjadacz grzechów’ (2003). Jednym z ostatnich przedsięwzięć gwiazdora był film ‘The Lords of Dogtown’ Catherine Hardwicke. Niedawno zakończył również pracę nad australijską produkcji ‘Candy’ u boku Geoffrey'a Rusha. Najgłośniejsze filmy z jego udziałem to ‘Nieustraszeni Braci Grimm oraz ‘Brokeback Mountain’ Anga Lee, gdzie Ledger gra z Jakiem Gyllenhallem. Aktora możemy można było podziwiać w wyświetlanym w zeszłym roku obrazie ‘Casanova’ Lasse Hallstrom'a.

Przełomem w karierze Hugo Weavinga stał się występ u boku rozpoczynającego swoją przygodę z kamerą Russella Crowe w dramacie "Dowód" (1991) Jocelyn Morehouse. Wśród innych filmów z udziałem Weavinga są także obrazy australijskie ‘Peaches’, ‘Żona do wzięcia’, ‘Magiczna wyprawa’, ‘Dziwna planeta’, ‘Babe - świnka w mieście’, ‘True Love and Chaos’, ‘Babe – świnka z klasą’ oraz ‘Exile’.

Do jego zagranicznych filmów należą między innymi ‘The Old Man Who Read Love Stories’, ‘Rolfa de Heer’ oraz brytyjska komedia ‘Sypialnie i przedsionki’. Weaving ma także bogate doświadczenie w pracy na scenie. W 2006 r. pojawi się obok Cate Blanchett w produkcji Heddy Gabler Sydney Theatre Company w Brooklyn Academy of Music.
Weaving jest laureatem trzech nagród AFI (Australian Film Institute) dla najlepszego aktora, z których pierwszą przyznano mu w roku 1991 za rolę niewidomego fotografa w przełomowym filmie fabularnym Jocelyn Moorhouse Dowód. W 1994 r. otrzymał nominację w tej samej kategorii za rolę drag queen Mitzi Del Bra w obrazie Stephana Elliotta Priscilla, królowa pustyni.

d2s3tb6

Weaving został laureatem nagrody AFI po raz drugi w roku 1998 za rolę w Przesłuchaniu, w reżyserii Craiga Monahana, który był także autorem scenariusza do tego filmu. Za tę rolę w 1998 r. Weaving dostał także nagrodę dla najlepszego aktora na World Film Festival w Montrealu. Jego najnowszym osiągnięciem jest rola w chwalonym przez krytyków obrazie Little Fish u boku Cate Blanchett i Sama Neilla, za którą dostał swą trzecią nagrodę AFI dla najlepszego aktora (2005) oraz nagrodę IF (Inside Film) (2005), także dla najlepszego aktora.

W 1994 roku Oliver Stone powierzył Robertowi Downey Jr. jedną z głównych ról w swoim filmie ‘Urodzeni mordercy’ u boku Woody'ego Harrelsona i Juliette Lewis. W 1997 Downey pojawił się obok Kennetha Branagha w ‘Fałszywej Ofierze’ Roberta Altmana, następnie obok Seana Penna w ‘Hugo Pool’ w reżyserii swojego ojca Roberta Downeya Sr., wreszcie w filmie Mike'a Figgisa ‘Ta jedna noc’, w którym partnerowali mu Wesley Snipes i Nastassja Kinski.

W 2001 roku Downey Jr. zadebiutował w telewizji Fox-TV w popularnym serialu ‘Ally McBeal’. Za rolę prawnika romansującego z główną bohaterką zdobył nagrodę Złotego Globu w kategorii najlepsza drugoplanowa rola męska w serialu oraz nagrodę Screen Actors Guild za najlepszą rolę męską w serialu komediowym. Kolejnym wyróżnieniem była nominacja do nagrody Emmy w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy w serialu komediowym.

d2s3tb6

W październiku 2003 roku Downey Jr. wystąpił w dwóch skrajnie różnych filmach: ‘Śpiewający detektyw,’ remake'u popularnej produkcji BBC pod tym samym tytułem, oraz w thrillerze wytwórni Warner Bros. "Gothika", w którym partnerowały mu Halle Berry oraz Penelope Cruz.

Robert Downey Jr. dał się także poznać jako utalentowany piosenkarz. 23 listopada 2004 roku ukazała się jego debiutancka płyta, wydana przez Sony Classics i zatytułowana "The Futurist", zawierająca osiem oryginalnych piosenek jego autorstwa oraz dwa covery.

Ostatnie filmowe projekty Downeya Jr. to ‘Kiss Kiss, Bang Bang,’ komedia sensacyjna w reżyserii Shane'a Blacka z Valem Kilmerem w roli głównej oraz animowany thriller science fiction "Przez ciemne zwierciadło" Richarda Linklatera z Keanu Reevesem, Winoną Ryder oraz Woodym Harrelsonem. Aktora można zobaczyć również w granym obecnie na polskich kinach filmie familijnym ‘Na psa urok’. W przyszłym roku aktora zobaczymy jako bohatera komiksów Iron Mana w filmie o tym samym tytule.

Robet Downey Jr znany jest również ze swoich wielokrotnych wybryków i kilku wyroków. W tym samym roku w którym odeszła od niego żona Deborah Falconer zabierając synka Indio gwiazdor został skazany za jazdę pod wpływem narkotyków, posiadanie heroiny, kokainy oraz broni.

Aktor otwarcie przyznaje się do uzależnienia od alkoholu i narkotyków i mówi że pierwszego skręta dał mu ojciec. Uzależnienia i kilkakrotny pobyt w więzieniu tak poważnie podkopały karierę 41-lata, że jego gaże są obecnie niższe, niż stawki mało znanych debiutantów.

d2s3tb6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2s3tb6