Trwa ładowanie...
dn5syej

Constans

Najnowsze informacje
3.3
(6 głosów)
Oceń:
dn5syej

Tytułowa stałość oznacza ideał, do którego dąży Witek (Tadeusz Bradecki), typowy „bohater zanussoidalny” – uzdolniony matematycznie, kochający góry chłopak z inteligenckiego domu, chcący dochować wierności wyznawanym wartościom. Zadanie tym trudniejsze, że realizowane w zrelatywizowanej rzeczywistości PRL-u, którego władze naciskały na reżysera, by Witek poniósł klęskę, pokazując tym samym, że moralność absolutna nie istnieje.

Twórca się nie ugiął: jego bohater doznaje nie tyle porażki, co kolejnych niepowodzeń, których jednak ani jemu, ani widzom, Zanussi nie osładza. Constans to gorzkie, pozbawione sentymentalnego happy endu kino o wysokiej cenie, jaką płaci się za trzymanie się własnego, wewnętrznego kompasu. I – mimo upływu 30 lat i zmiany politycznych realiów – ciągle aktualne.

Doskonałe zdjęcia Sławomira Idziaka, muzyka Wojciecha Kilara, aktorskie kreacje Tadeusza Bradeckiego, Małgorzaty Zajączkowskiej, a zwłaszcza znakomitej Zofii Mrozowskiej w roli matki – to niewątpliwe atuty filmu i powody, dla których warto obejrzeć Constans, by zrobić własny życiowy bilans.

Constans
Tytuł oryginalny

Constans

Gatunek

obyczajowy, psychologiczny

Kraj produkcji

Polska

Rok produkcji

1980

Czas trwania

87 min.

Obsada

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dn5syej
dn5syej
dn5syej