Trwa ładowanie...
Aktualności

Cruise - to nazwisko otwiera wszystkie drzwi

Share
Cruise - to nazwisko otwiera wszystkie drzwi
Źródło: AFP
d3r91fu

Nieprzerwanie od kilkunastu już lat okupuje wszystkie liczące się rankingi na najseksowniejszych, najpiękniejszych i najlepiej ubranych. Na swoje zeszłoroczne urodziny zamówił kolację za 17 tysięcy dolarów. Jego twarz rozpoznawana jest na całym świecie, a nazwisko otwiera każde drzwi. Jest najlepiej opłacanym aktorem w Hollywood i żywym dowodem na to, że amerykański sen może się spełnić. I pomyśleć, że miał zostać księdzem… Dziś ikona Fabryki Snów, Tom Cruise, kończy 44 lata.

Tom Cruise w świecie filmu osiągnął bezprecedensowy, spektakularny sukces. Niesłabnącym powodzeniem i uznaniem cieszy się nieprzerwanie od dwudziestu z górą lat. Zagrał jak dotąd w 32 filmach, które łącznie zdobyły 40 nominacji do Oskara i zarobiły na całym świecie ponad 4 miliardy dolarów.

Nieustając w doskonaleniu swojego aktorskiego warsztatu Cruise wykorzystuje także swój sukces jako narzędzie pozytywnych zmian: jest filantropem, swojego wsparcia udziela wielu organizacjom działającym na rzecz podniesienia poziomu zdrowia i edukacji na całym świecie.

d3r91fu

Takiego Toma znał jeszcze do niedawna cały świat. Niestety ostatnio, a zwłaszcza na przestrzeni minionego roku, świeżo upieczony ojciec zaczął tracić wypracowane przez lata kariery punkty. Jego filmy zarabiają mniej, dla prasy brukowej przestał być numerem jeden, zaś ekscentryczne zachowania i ciężkie do pogodzenia z opinią ogółu, propagujące kościół scjentologiczny, wypowiedzi zabierają mu fanów.

Pomimo bardzo silnej konkurencji to właśnie on, Tom Cruise, zdobył mało zaszczytny tytuł najbardziej irytującej gwiazdy filmowej w rankingu brytyjskiego magazynu 'Empire'. Zestawienie denerwujących osobistości zostało przygotowane przez serwis AmIAnnoying.com, który korzystał z głosów oddanych przez ponad 10 milionów użytkowników.

Cruise denerwuje publiczność ze względu na negatywny stosunek do narkotyków oraz związek z Katie Holmes. Mierzący 170 cm wzrostu aktor przebił swoim zachowaniem takie postaci, jak Michael Jackson czy Paris Hilton.

Zobacz galerię zdjęć Toma Cruise'a: [

]( osoba.html?id=110 )
Popularności nie przysparza mu wydana przez pewną znaną hollywoodzką nianię książka, w której niepochlebnie wypowiadała się ona o rodzicielskich zdolnościach gwiazdora. Również jego reakcja na... kwotę, jaką zaproponowano mu za zdjęcie narodzonej w tym roku (06) córeczki, wywołało burzę. Gwiazdor poczuł się urażony, gdy 3 mln dolarów jakie zaproponowano mu za zdjęcie jego córki okazały się kwotą niższą od tej, jaką ze zdjęcia noworodka uzyskali Angelina Jolie i Brad Pitt.

d3r91fu

Wszystko jednak zaczęło się od pewnego występu w telewizji, a dokładniej od wizyty Cruise’a w programie Oprah Winfrey. Po jego emisji odsetek niechętnych mu osób pierwszy raz prawie dwukrotnie przekracza liczbę zwolenników.

Podczas programu, zapytany o związek ze swoją nową dziewczyną Katie Holmes, Tom wszedł na kanapę i zaczął po niej skakać pokazując, jak bardzo jest podekscytowany związkiem z aktorką, mówiąc jednocześnie, aby go o niego nie pytać. Tom chciał w ten sposób pokazać całemu światu jak bardzo kocha Kate i jak jest z nią szczęśliwy.

To skakanie stało się bezpośrednią przyczyną założenia przez kilku szyderców strony internetowej TomCruiseIsNuts.com (Tom Cruise jest świrem), na której wypisywali oni cytaty z aktora. Pojawiły się tam m.in. jego kuriozalne ataki na swoją byłą dziewczynę Brooke Shields, niewybredne słowa pod adresem psychiatrów, a nawet – i tu mocno przesadził – sugestie, że strażacy z 11 września są źle leczeni i powinni się raczej skupić na wizytach w saunie i inhalacji olejków, a nie na lekach i innych chemicznych paskudztwach.

Stracił na popularności i nie pomogło mu zapewnienie fanów, że romans z młodziutką Holmes jest całkowitą, absolutną prawdą. Nie pomogła jej ciąża, bo wtedy zaczęło publikę denerwować, że Kate jest pod absolutną „opieką” Cruise’a , że nie będzie jej wolno rozmawiać z dzieckiem przez tydzień po porodzie i że po porodzie ma ona szybciutko schudnąć, aby być „najśliczniejszą panną młodą” dla Toma. No i ten tekst o łożysku (że je zje ze szczęścia) – niby żart, ale na tle reszty dziwactw nie wyglądał zbyt zabawnie.

d3r91fu

Zobacz galerię zdjęć Toma Cruise'a: [

]( osoba.html?id=110 )
Aktor wywołał oburzenie również w Polsce. Najpierw Ogólnopolski Komitet Obrony przed Sektami przestrzegł na specjalnej konferencji prasowej przed przybyciem do naszego kraju Toma Cruise'a jako znanego działacza ruchu scjentologicznego a niedługo po tym wyszło na jaw, że... szofer gwiazdora to poszukiwany w Polsce listem gończym bandyta, który pobił policjanta.

Tom Cruise zajmuje się nie tylko aktorstwem. W 1993 razem z Paulą Wagner założył firmę Cruise/Wagner Productions i tak przeszedł do roli producenta filmowego, przenosząc tym samym na ekran szeroką gamę różnorodnych projektów filmowych, w tym również tych, promujących młodych, obiecujących artystów.

d3r91fu

Pierwszym filmem, który wszedł na ekrany pod szyldem C/W był międzynarodowy przebój kina akcji – ‘Mission: Impossible’. Film ten w 1997 roku przyniósł firmie Cruise’a nagrodę Nova, przyznawaną najbardziej obiecującym producentom. Za sprawą C/W Productions do dystrybucji weszły również filmy: ‘Przed metą’, ‘Pierwsza strona,’ ‘Narc’ oraz thriller ‘Inni’.

Przy ostatnim z wymienionych obrazów Cruise po raz pierwszy miał okazję spotkać się na planie filmowym z hiszpańskim reżyserem Alejandro Amenabar, którego ‘Abre Los Ojos’ stało się podstawą do nakręcenia amerykańskiego remake’u ‘Vanilla Sky’, w reżyserii Camerona Crowe’a.

Ostatnio Cruise i Wagner, razem z Edwardem Zwickiem i Marshallem Herskovitzem, wyprodukowali obraz ‘Ostatni Samuraj’, który do tej pory przyniósł wpływy w wysokości prawie pół miliarda dolarów na całym świecie. W filmie tym Cruise zagrał rolę kapitana Nathana Algrena, za którą otrzymał trzecią już w swojej karierze nominację do Nagrody Złotego Globu w kategorii Najlepsza Rola Męska.

Thomas Cruise Mapother IV urodził się w 1962 roku w znajdującym się w stanie Nowy Jork Syracuse. Zanim ukończył czternaście lat miał dzięki wiecznie podróżującym rodzicom na swoim koncie naukę w ponad piętnastu szkołach w Stanach i Kanadzie. Kiedy rodzice rozwiedli się w końcu mógł osiąść. Zamieszkał z Matką w New Jersey, gdzie dorastał jako nastolatek. W szkole średniej zainteresował się aktorstwem dla którego porzucił plany zostania duchownym i wystąpił z seminarium. Jako świeżo upieczony osiemnastolatek wyruszył do Nowego Jorku by tam próbować swoich sił w show-biznesie.

d3r91fu

Zobacz galerię zdjęć Toma Cruise'a: [

]( osoba.html?id=110 )
Debiutem fabularnym Cruise’a, a miał on wtedy dziewiętnaście lat, był film z 1981 "Niekończąca się miłość”. Po nim przyszły kolejne role w uznanej przez krytykę "Szkole kadetów" z udziałem Seana Penna i Timothy’ego Huttona, a także obrazie Francisa Forda Coppoli "Wyrzutki". Brawurowa kreacja aktora w filmie "Ryzykowny interes" zapewniła mu pierwszą w karierze nominację do Złotego Globu (1983). Z kolei rola Mavericka w obrazie Tony’ego Scotta "Top Gun" uczyniła z Cruise’a gwiazdę międzynarodowego formatu, a samemu filmowi zapewniła pozycję najbardziej dochodowego filmu 1986 roku.

Swoje kolejne role Cruise zagrał u boku Paula Newmana w filmie Martina Scorsese "Kolor pieniędzy" oraz Dustina Hoffmana w nagrodzonym Oscarem obrazie Barry’ego Levinsona "Rain Man." W 1989 roku, Cruise otrzymał pierwszą w swojej karierze nominację do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej®, a także odebrał statuetkę Złotego Globu za rolę weterana wojny w Wietnamie, antywojennego aktywisty Rona Kovica w obrazie Olivera Stone’a "Urodzony 4 lipca", nominowanego również do Oscara® jako najlepszy film roku.

d3r91fu

Kolejna filmowa kreacja w filmie Roba Reinera "Ludzie honoru", w którym zagrali również Jack Nicholson i Demi Moore przyniosła aktorowi trzecią nominację do Złotego Globu, natomiast w 1997 roku aktor po raz kolejny nominowany był do Oscara za rolę w filmie Camerona Crowe’a "Jerry Maguire."

W 1999 roku Cruise zebrał znakomite recenzje za przejmującą kreację w filmie Paula Thomasa Andersona "Magnolia", zdobywając tym samym trzecią nominację do Nagrody Akademii® i trzecią w karierze statuetkę Złotego Globu (tym razem w kategorii roli drugoplanowej). W tym samym roku zagrał jeszcze w ostatnim nakręconym przez Stanley’a Kubricka filmie, psychologicznym thrillerze "Oczy szeroko zamknięte".

W bogatej filmografii aktora są również takie tytuły jak: "Za horyzontem" Rona Howarda, thriller prawniczy Sydney’a Pollacka "Firma" oraz "Wywiad z wampirem" Neila Jordana, nakręcony w oparciu o bestsellerową powieść autorstwa Anne Rice.

Cruise jest laureatem wielu prestiżowych nagród branżowych, świadczących o uznaniu zarówno dla jego talentu artystycznego, jak i menadżerskiego.

Ostatnio uhonorowany został brytyjską nagrodą EMMA (Ethnic Multicultural Media Award) jako najlepszy aktor za rolę w filmie “Ostatni Samuraj", National Board of Review doceniło z kolei jego kunszt aktorski w filmie "Jerry Maguire", przyznając mu swoją nagrodę dla Najlepszego Aktora; dwukrotnie odbierał wyróżnienie People’s Choice; na Festiwalu Filmowym w Chicago w 1983 roku przyznano mu tytuł ‘Aktora Dekady’.

Cruise ma również w swoim dorobku nagrody Saturn (za "Vanilla Sky"), nagrodę Krytyków Filmowych Chicago oraz Blockbuster Award za "Magnolię", nagrodę MTV za "Mission: Impossible 2".

Cruise ma również na swoim koncie inne prestiżowe wyróżnienia, w tym między innymi nagrodę im. Johna Hustona przyznawaną przez Fundację Praw Artystów (Artists Rights Foundation), Amerykańską Nagrodę Filmową przyznaną za Wybitne Osiągnięcia w Świecie Filmu oraz American Cinematheque Award.

Zobacz galerię zdjęć Toma Cruise'a: [

]( osoba.html?id=110 )

d3r91fu

Podziel się opinią

Share
d3r91fu
d3r91fu