Trwa ładowanie...

Czuły i zaskakujący. Historia "Taty" już na HBO

Ciało zmarłej w tirze, dwie dziewczynki i jeden tytułowy tata - ruszają w podróż pełną rozczulających chwil na Ukrainę. Film, który święcił triumfy na festiwalu w Gdyni w 2022 r., teraz będzie dostępny online.

"Tata" w reż. Anny Maliszewskiej"Tata" w reż. Anny MaliszewskiejŹródło: Materiały prasowe
d2jy38c
d2jy38c

"W zalewie artystycznych produkcji i patriotycznych dzieł na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych film Anny Maliszewskiej 'Tata' ujmuje prostotą i czułością. W czasach ministra Czarnka kino na nowo definiuje pojęcie rodziny. A wojna w Ukrainie szybko zweryfikowała poczynania polsko-ukraińskiej ekipy filmowej" - pisaliśmy w recenzji z festiwalu w Gdyni z 2022 r.

"Tata" opowiada o samotnym ojcu - w tej roli Eryk Lubos - który pragnie czerpać z życia pełnymi garściami. W opiece nad córką Miśką pomaga mu starsza, przebywająca nielegalnie w Polsce Ukrainka, która mieszka u niego wraz z wnuczką Leną. Gdy seniorka nagle umiera, Michał musi zdecydować, co zrobić z ciałem, ale też jak zaopiekować się dziewczynką.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Najbardziej wyczekiwane premiery filmowe 2024 roku

"Tata" dostępny online

"Tata" to pełnometrażowy debiut reżyserski Anny Maliszewskiej, którą teraz można też znać z serialu "Infamia". Prace nad historią kierowcy TIR-a rozpoczęły się jesienią 2021 r. i kluczową osią tej historii było to, co dzieje się w Ukrainie.

d2jy38c

- Ukraina to dla Leny symbol domu i dzieciństwa. To dla niej kraina natury, ducha, rodziny, która okazuje się – jak to bardzo często bywa na peryferiach kraju – ułomna, bo rodziny wyjeżdżają z tych miejsc. Starsze kobiety, mężczyźni i dzieci zostają, a młodsi emigrują do większych miast. Tak jest w "Tacie", który opowiada także m.in. o rozpadzie tradycyjnej rodziny i tworzeniu się nowych form, które niekoniecznie oparte są na więzach krwi, a czasem po prostu na wyborze, uczuciu czy przypadku - mówiła w rozmowie z WP Anna Maliszewska.

Historia na festiwalu w Gdyni poruszała tym bardziej, że aktorki, które na ekranie grały młodziutkie przyjaciółki, połączyła silna więź także poza planem filmowym. Gdy w Ukrainie rozpętała się wojna, grająca Lenę Polina przyjechała do Polski i zamieszkała u Klaudii Kurak.

- Spodziewaliśmy się w ekipie, że coś może się wydarzyć, ale odsuwaliśmy myśli o najgorszym ze względu na przyjaciół z Ukrainy. To był szok, gdy na Kijów zaczęły spadać bomby. Wszyscy mieliśmy przecież nadzieję, że taka konwencjonalna wojna już nigdy się nie zdarzy - mówiła nam reżyserka.

Teraz film "Tata" z rolą główną Eryka Lubosa dostępny jest w ofercie HBO Max.

W 50. odcinku podcastu "Clickbait" zachwycamy się serialem (!) "Pan i Pani Smith", przeżywamy transformacje aktorskie w "Braciach ze stali" i bierzemy na warsztat… "Netfliksową zdradę". Żeby dowiedzieć się, czym jest, znajdź nas na Spotify, Apple Podcasts, YouTube, w Audiotece czy Open FM. Możesz też posłuchać poniżej:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2jy38c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d2jy38c