Trwa ładowanie...
d3xo2c4

Dom DeLuise

Najnowsze informacje
4.6
(11 głosów)
Oceń:
d3xo2c4

Amerykański aktor komediowy, znany głównie z ról w filmach Mela Brooksa i występów u boku Burta Reynoldsa m.in. w komedii "Mistrz kierownicy ucieka 2".

Dom DeLuise (właściwie Dominick DeLuise) urodził się 1 sierpnia 1933 w Nowym Jorku. Jego rodzina miała włoskie korzenie. Matka Vincenza "Jennie" (z domu DeStefano) była gospodynią domową, natomiast ojciec John DeLuise pracownikiem wysypiska śmieci. Aktor ma starszego brata, Nicholasa "Nicka" DeLuise. Gwiazdor ukończył szkołę artystyczną Manhattan's High School of Performing Arts. Następnie ukończył studia na Uniwersytecie Tufts w Medford, w stanie Massachusetts.

Zadebiutował w programie telewizyjnym „The Entertainers” w 1964 roku. Największe sukcesy odnosił w latach 70 i 80. Dom DeLuise sławę zdobywał m.in. w komediach Brooksa, takich jak "Płonące Siodła", "Nieme kino", "Historia świata: Część I", czy "Robin Hood: Faceci w rajtuzach". W sumie pojawił się w 6 z 11 filmów Brooksa.

W pamięci zapisały się także jego role w duecie z Burtem Reynoldsem. Pojawił się z nim w obu częściach komedii "Piekło na autostradzie" (Cannonball Run) i w drugiej części "Mistrza kierownicy".

Gościnnie pojawił się w serialach telewizyjnych; m.in.: „Beverly Hills 90210”, „Diagnoza morderstwo”, „SeaQuest”, „Prawo Burke’a”, „Trzecia planeta od słońca”, „Sabrina, nastoletnia czarownica”, „Gwiezdne wrota”.

Oprócz występów w komediach, DeLuise dał się poznać jako ekspert od gotowania; był autorem dwóch książek kucharskich i często występował w telewizyjnych programach kulinarnych, gdzie prezentował swoje ulubione receptury.

Jego żoną przez 44 lata (od 23 listopada 1965 roku) była Carol Arthur. Para miała trzech synów: Petera (ur. 1966), Michaela (ur. 1969) i Davida (ur. 1971). Wszyscy rozwinęli karierę w aktorstwie.

Dom DeLuise zmarł we śnie 4 maja 2009 roku w szpitalu w Santa Monica. Miał 76 lat. Od dłuższego czasu miał problemy z krążeniem i był cukrzykiem.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xo2c4
d3xo2c4
d3xo2c4