Trwa ładowanie...
d1ol38t
Aktualności

Elektrownia z inicjatywy Wajdy

Share
Elektrownia z inicjatywy Wajdy
Źródło: AFP
d1ol38t

"Elektrownia" - to nazwa centrum sztuki współczesnej, które powstać ma w Radomiu z inicjatywy reżysera Andrzeja Wajdy. W zmodernizowanym i rozbudowanym budynku XIX-wiecznej elektrowni miejskiej prezentowane będzie m.in. polskie malarstwo, powstanie też biblioteka i kino. Wajda jest od 2001 roku Honorowym Obywatelem Radomia.

Przyszły reżyser mieszkał w Radomiu przez 10 lat, od roku 1935 do 1945. - Pamiętam 1945 rok, gdy miałem już kilkanaście lat i kiedy bardzo chcieliśmy, żeby w Radomiu coś się wydarzyło, próbowaliśmy organizować wystawy, szkolny teatr - wspominał 81-letni reżyser na środowej konferencji prasowej w galerii Zachęta w Warszawie.

- Dziś Radom jest miastem młodych. Byłoby czymś nienaturalnym, gdyby ta młodzież nie mogła uzupełniać swych studiów o wiedzę na temat sztuki współczesnej. A to może zapewnić takie przedsięwzięcie, jak radomska "Elektrownia" - ocenił Wajda, który w latach 1946-1949 studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

d1ol38t

Do utworzenia w Radomiu nowoczesnego centrum sztuki współczesnej reżyser zachęcał od 2004 roku. "Elektrownia" powstanie m.in. dlatego, że działające od 1990 roku w Radomiu Muzeum Sztuki Współczesnej nie jest w stanie pomieścić całej swej kolekcji - a posiada w zbiorach ponad 4 tys. cennych dzieł.

Muzeum to wspiera od lat sam Wajda, który przekazał placówce... wiele obrazów wybitnych polskich artystów, m.in. Józefa Czapskiego i Tadeusza Kantora, oraz własne prace.

Niestety, powierzchnia wystawiennicza tego muzeum jest bardzo mała. Radom posiada bogate zbiory, lecz nie ma możliwości pokazania ich wszystkich. Dlatego nowoczesne Centrum "Elektrownia" przejąć ma część tej bogatej kolekcji - m.in. niektóre obrazy i rysunki, wśród nich prace Jerzego Nowosielskiego i Tadeusza Kantora.

Wybudowana w stylu neogotyckim, ulokowana w centrum Radomia XIX-wieczna elektrownia zostanie zaadaptowana na centrum sztuki współczesnej na podstawie projektu grupy młodych architektów z Warszawy, kierowanej przez Andrzeja Kikowskiego.

d1ol38t

Budynek będzie wyremontowany, a dodatkowo dobudowane zostaną całkiem nowe elementy, wzniesione w nowoczesnym stylu. Centrum będzie mieć ok. 5000 metrów kwadratowych powierzchni i 3 poziomy.

Pieniądze na powstanie "Elektrowni" zapewnić ma samorząd województwa mazowieckiego. Na modernizację i rozbudowę XIX-wiecznego budynku przeznaczone będzie najprawdopodobniej prawie 10 milionów złotych - poinformowała reprezentująca Centrum "Elektrownia" Agata Morgan.

- W tym roku chcemy ogłosić przetarg na wykonawstwo, a prace budowlane ruszą najwcześniej w roku przyszłym - zapowiedziała Morgan.

d1ol38t

Podziel się opinią

Share
d1ol38t
d1ol38t