Trwa ładowanie...

Europa się śmieje w Silver Screen

Share
Europa się śmieje w Silver Screen
d1j5k36

Goethe-Institut w Warszawie oraz Silver Screen zapraszają na przegląd filmowy z okazji przewodnictwa Niemiec w Radzie Unii Europejskiej 2007 pt.: „Europa się śmieje: pogodna strona europejskiej różnorodności”.

1 stycznia 2007 r. Niemcy przejęły na 6 miesięcy przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. W okresie niemieckiej prezydencji przypada 50. rocznica podpisania Traktatów Rzymskich, dzięki którym idea zjednoczenia Europy przestała być wizją i przybrała konkretny charakter Wspólnot Europejskich. Zbudowana na ich fundamentach Unia Europejska łączy dziś aż 27 państw naszego kontynentu, będąc zarazem symbolem obrony godności człowieka, pokoju i wolności, tolerancji i solidarności, jak również demokracji i praworządności.

Z okazji tego szczególnego półrocza dla Niemiec Goethe-Institut w Warszawie przedstawia przegląd filmowy zatytułowany „Europa się śmieje - pogodna strona europejskiej różnorodności”.

Sześć filmów, komedii społeczno-obyczajowych, reprezentujących nowy gatunek kina europejskiego zwanego „culture clash comedies“ (komedie zderzeń kultur) porusza najpoważniejsze zagadnienia z życia dzisiejszych społeczeństw europejskich. Podłoże tematyczne dla tych filmów stanowią bowiem: migracja, utrata ojczyzny, samotność i konflikty społeczne.

d1j5k36

Tragikomiczne spojrzenie na tego typu problemy pomaga złagodzić, a nawet całkowicie pokonać zaistniałe problemy, przyczyniając się do lepszego wzajemnego zrozumienia i przełamywania barier.

Wybrane filmy opowiadają o emigrantach – o Niemcach w Polsce, Szwedach w Hiszpanii, Brytyjczykach we Francji, Turkach w Niemczech. Pokazują, że spotkania ludzi o odmiennych kulturach nie muszą prowadzić do dramatycznego zderzenia obyczajowych różnic, że możliwe jest wzajemne przenikanie społeczeństw i jednostek w zaistniałej nowej rzeczywistości.

„Europa się śmieje: pogodna strona europejskiej różnorodności” od 23 do 26 kwietnia w Silver Screen Mokotów (ul. Puławska 17, Warszawa). Bilety w cenie 10 zł.

Szczegółowy program przeglądu zobaczysz na oficjalnej stronie Silver Screenu.

d1j5k36

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1j5k36
d1j5k36