Trwa ładowanie...

Europejska Nagroda Filmowa dla Romana Polańskiego

Share
Europejska Nagroda Filmowa dla Romana Polańskiego
d25tk13

Roman Polański zostanie w tym roku uhonorowany Europejską Nagrodą Filmową za całokształt twórczości i osiągnięcia życia, przyznawaną przez Europejską Akademię Filmową. Ceremonia rozdania Europejskich Nagród Filmowych odbędzie się 2 grudnia w Warszawie - poinformowano we wtorek na konferencji prasowej w Gdyni.

Przedstawiciele Europejskiej Akademii Filmowej, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Warszawskiej Fundacji Filmowej podpisali we wtorek w Gdyni umowę, na mocy której Europejskie Nagrody Filmowe zostaną po raz pierwszy wręczone w Polsce.

d25tk13

Europejskie Nagrody Filmowe co drugi rok wręczane są w Berlinie; w pozostałe lata ceremonia przenosi się do różnych miast europejskich - wyjaśnił zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Maciej Karpiński.

Roman Polański zostanie nagrodzony za całkoształt twórczości, ponieważ - jak podkreślił przewodniczący Europejskiej Akademii Filmowej Yves Marmion - "jest to artysta wszechstronny w dziedzinie filmu".

ROMAN POLAŃSKI W NASZEJ GALERII To dość oczywisty wybór. Polański jest aktorem, scenarzystą, reżyserem. Odniósł sukces komercyjny, ale i artystyczny - zaakcentował Marmion. W roku ubiegłym nagrodą tą uhonorowano Seana Connery.

Europejskie Nagrody Filmowe przyznawane są za wkład w europejską kulturę filmową i co roku honorują osiągnięcia w 15 kategoriach, m.in. za najlepszy film europejski, dla najlepszego europejskiego reżysera, aktora i aktorki.

d25tk13

Po raz pierwszy przyznano je w 1988 roku; za najlepszy film uznano wówczas "Krótki film o zabijaniu" Krzysztofa Kieślowskiego. W tym roku nagrody zostaną rozdane po raz 19.

Grudniowa uroczystość w Warszawie przyciągnie europejskie gwiazdy, reżyserów, producentów, operatorów, scenarzystów, ale również przedstawicieli europejskich mediów.

Goście przyjadą już 1 grudnia; wtedy również odbędą się forum koprodukcyjne Klubu Producentów Europejskich oraz zamknięte Walne Zebranie Europejskiej Akademii Filmowej. Dzień później zaplanowano konferencję młodych reżyserów europejskich, którzy w warszawskiej Fabryce Trzciny rozmawiać będą na temat "kina jutra". Wieczorem zostaną rozdane nagrody. 3 grudnia odbędzie się kolejne zamknięte zebranie zarządu Akademii.

Ceremonia rozdania nagród, która co roku gromadzi ok. 1500 gości, ma być transmitowana w tym roku przez 35 krajów w Europie.

Partnerami przedsięwzięcia są również Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stowarzyszenie Filmowców Polskich.
(fot. AFP)

d25tk13

Podziel się opinią

Share
d25tk13
d25tk13