Trwa ładowanie...
15-10-2009 12:15

"Fantastyczny pan Lis" inauguruje Londyński Festiwal Filmowy

"Fantastyczny pan Lis" inauguruje Londyński Festiwal FilmowyŹródło: 20th Century Fox
d2oln1r
d2oln1r

Premiera "Fantastycznego pana Lisa" w reżyserii Wesa Andersona - opowieści o sprytnym lisie przechytrzającym trzech polujących na niego farmerów - otworzyła w środę 53. Londyński Festiwal Filmowy.

Mimo zgrzytliwych dla angielskiego ucha amerykańskich akcentów, film został uznany za na wskroś angielski, jako osadzony w tamtejszym krajobrazie, i życzliwie przyjęty przez krytyków. Podobał się też wdowie po pisarzu Roaldzie Dahlu, którego książka zainspirowała reżysera.

Jest to już druga ekranizacja książki Dahla (1916-90) - brytyjskiego literata norweskiego pochodzenia, urodzonego w Walii autora wielu bestsellerów. Wcześniej ta sama wytwórnia filmowa, 20th Century Fox, nakręciła "Charliego i fabrykę czekolady".

Oba filmy wykorzystują różne formy animacji z naciskiem na animację poklatkową (animację stworzoną na podstawie klatek będących zdjęciami).

d2oln1r

Publiczność owacyjnie powitała amerykańskich gości honorowych festiwalu: George'a Clooneya i Meryl Streep, którzy użyczyli swoich głosów głównym postaciom filmowym. Przed wejściem do reprezentacyjnego kina Odeon Leicester Square rozpostarto dla nich czerwony dywan.

Clooney występuje również w dwóch innych filmach, które będą pokazane na festiwalu: "The Men Who Stare at Goats" (polski tytuł "Czarujący szpieg", zadebiutuje w Polsce 27 listopada) oraz "Up in the Air" (polski tytuł "W chmurach" - polska premiera 26 lutego 2010 r.).

Na festiwalu pokazanych zostanie ponad 230 filmów (119 fabularnych i 113 krótkometrażowych) z około 50 krajów, w tym z Polski. Ostatnim akordem będzie światowa premiera filmu "Nowhere Boy" (pol. "Chłopiec znikąd") Sama Taylora-Wooda. To opowieść o wychowywanym przez ciotkę w Liverpoolu młodym Johnie Lennonie, który później został filarem zespołu The Beatles.

W programie przewidziana jest też publiczna debata pt. "Czy kryzys gospodarczy może wyjść filmowi na dobre?", warsztaty filmowe oraz pokaz archiwalnych filmów krótkometrażowych.

d2oln1r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2oln1r

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj