Trwa ładowanie...

Festiwal, gdzie kino dokumentalne przewyższało poziomem fabularne

Share
Festiwal, gdzie kino dokumentalne przewyższało poziomem fabularne
dlr4cvv

Jury 36. Lubuskiego Lata Filmowego nie przyznało Grand Prix, czyli nagrody Złotego Grona w kategorii filmu fabularnego. Natomiast w kategorii dokumentalnej na festiwalu Europy Środkowo - Wschodniej, przyznano Złote Grono czterem filmom zespołu "Paladino". Przewodniczący jury Robert Gliński powiedział, że w ogóle w tym roku kino dokumentalne przewyższało poziomem fabularne.

Grupa "Paladino" to młodzi twórcy: Polacy Marcin Sauter, Maciej Cuske, Piotr Stasik i Francuz Thierry Paladino. Ich nagrodzone wspólnie Złotym Gronem dokumenty to "Elektryczka", "Kino Objazdowe", "7 x Moskwa" i "Na działce".

Szef jury Robert Gliński powiedział, że to pełne humoru i życzliwości obserwacje. Ich autorzy proponują nowy sposób obserwacji, wyróżniają się twórczym podejściem, którego zabrakło w kinie fabularnym w Łagowie - stwierdził Gliński .

dlr4cvv

Jeden z członków grupy "Paladino" Marcin Sauter, twórca filmu "Kino objazdowe" powiedział, że bohaterów znajduje w swoim otoczeniu - są to zwykli ludzie, którzy żyją na uboczu głównego nurtu, i nie dążą do kariery.

Jury łagowskie nie przyznało Złotego Grona żadnej fabule, za to aż dwa Srebrne Grona. Te wyróżnienia otrzymały: film słowacki "Cisza" - wstrząsający portret współczesnej rodziny, oraz niemiecki "Kusskuss - Twoje szczęście zależy ode mnie" o problemie nielegalnej imigracji. Robert Gliński poinformował, że oba dramaty nagrodzono za poruszenie ważnych współczesnych problemów w przejmujący i prawdziwy sposób.

Brązowe Grono przyznano czeskiemu filmowi pod tytułem "Indianin i pielęgniarka". Zaś nagrodę imienia byłego szefa komitetu kinematografi Juliusza Burskiego otrzymała filmowa biografia Mirona Białoszewskiego pod tytułem "Parę osób, mały czas Andrzeja Barańskiego".

Z kolei nagrodę dla najlepszego filmu polskiego na festiwalu otrzymał film "Masz na imię Justine", którego reżyserem jest Wenezuelczyk od lat pracujący w Polsce Franco de Pena.

dlr4cvv

Podziel się opinią

Share
dlr4cvv
dlr4cvv