Trwa ładowanie...
premiera
18-09-2009 12:37

Film o Sendlerowej i "Magiczne drzewo" od piątku w kinach

Film o Sendlerowej i "Magiczne drzewo" od piątku w kinachŹródło: Syrena Films
d3k4cgm
d3k4cgm

Wyreżyserowany przez Johna Kenta Harrisona dramat biograficzny "Dzieci Ireny Sendlerowej" z Anną Paquin w roli głównej oraz familijne polskie "Magiczne drzewo" trafią w piątek do kin.

Premiera filmu Harrisona wpisała się w program obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Irena Sendlerowa uratowała 2500 dzieci żydowskich, wywożąc je z warszawskiego getta i ukrywając w domach polskich rodzin, w sierocińcach oraz w klasztorach w Warszawie, Chotomowie i Turkowicach.

Sendlerowa i jej łączniczki przemycały dzieci w samochodzie, który na teren getta wwoził środki czystości, a wracał, zabierając dzieci - ukryte w pudle, skrzynce lub worku. Dzieci wyprowadzano też przez piwnice kamienic i przez gmach sądów na Lesznie. Inny szlak "przerzutu" prowadził z zajezdni tramwajowej po żydowskiej stronie.

"Irena Sendlerowa wolała skromnie mówić, że była tylko ogniwem w +łańcuchu ocalenia+ dzieci" - opowiadała PAP Anna Mieszkowska, która razem z Sendlerową przygotowała książkę "Matka dzieci Holocaustu. Historia Ireny Sendlerowej". Na podstawie tej publikacji Harrison nakręcił film.

d3k4cgm

W postać Ireny Sendlerowej wcieliła się nagrodzona wcześniej Oscarem za rolę w dramacie "Fortepian" Anna Paquin. Matkę Sendlerowej - Janinę - zagrała Marcia Gay Harden, również laureatka Oscara - za kreację w filmie biograficznym o Jacksonie Pollocku.

Muzykę do filmu "Dzieci Ireny Sendlerowej" skomponował Jan A.P. Kaczmarek, autor zdjęć to Jerzy Zieliński. Reżyser John Kent Harrison znany jest w Polsce jako autor filmu o Janie Pawle II z Johnem Voightem w roli głównej.

"Magiczne drzewo", fantastyczno-przygodowy film o grupie dzieci, które znajdują krzesło spełniające ludzkie życzenia, wyreżyserował Andrzej Maleszka.

Maleszka ma już w dorobku głośną telewizyjną serię pod tym samym tytułem, zrealizowaną dla TVP. W 2007 r. zdobył za nią w USA prestiżową nagrodę Emmy, która jest telewizyjnym odpowiednikiem Oscara.

d3k4cgm

W kinowym "Magicznym drzewie" wystąpili m.in. Andrzej Chyra, Agnieszka Grochowska i Hanna Śleszyńska oraz aktorzy dziecięcy - Filip Fabiś, Adaś Szczegóła, Asia Ziętarska i Maja Tomawska. Muzykę skomponował Krzesimir Dębski.

Źródłem fantastycznych zdarzeń jest olbrzymi, stary dąb, posiadający magiczną moc. Gdy pewnego dnia drzewo zostaje powalone przez burzę, ludzie tną je na kawałki i wykonują z jego drewna setki przedmiotów - meble, zabawki, instrumenty muzyczne, elementy domów.

Jeden z takich przedmiotów - pomalowane na czerwono krzesło, które "potrafi" chodzić, latać i spełniać życzenia - zmienia życie małych bohaterów. Nieopatrznie wypowiedziane życzenie powoduje, że ich rodzice - małżeństwo muzyków, skrzypek i wiolonczelistka - muszą wyjechać do pracy za granicę. Przestraszone dzieci trafiają pod opiekę upiornej ciotki.

d3k4cgm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3k4cgm