Trwa ładowanie...
tofifest
22-06-2011 12:28

Filmowa Litwa na Tofifest

Share
Filmowa Litwa na TofifestŹródło: www.tofifest.pl
d1mbx8i

Tajemnicze i eksperymentalne takie jest kino Litwy, które stanie się bohaterem specjalnej panoramy przygotowanej na Tofifest wspólnie z Vilnius Film Festival Kino Pavarsaris. Pasmo Nowego Kina Litewskiego zaprezentowane zostanie w najbardziej progresywnej sekcji toruńskiego festiwalu Forward!, aby podkreślić wyjątkowość, tej wciąż mało znanej w Europie kinematografii.

Litwini - bliscy, ale jednocześnie tak odlegli. Mimo, że jesteśmy sąsiadami niewiele wiemy o ich kinie. Dzięki nawiązaniu współpracy z Vilnius Film Festival Kino Pavarsaris w Toruniu będziemy mieli wyjątkową okazję by poznać najnowsze trendy w młodym filmie litewskim. Współczesne litewskie kino fabularne staje się głównie kinem eksperymentalnym. Młodzi twórcy traktują obraz jako ekspresywne i intensywne wyobrażenie indywidualne, pod którym pulsuje ledwie dostrzegalna fabuła - piszą o kinie litewskim krytycy z tego kraju.

W panoramie nie mogło zabraknąć najsławniejszego obecnie reżysera litewskiego Šarunasa Bartasa. Jego "Eastern Drift" to historia miłości litewskiego gangstera i rosyjskiej prostytutki na tle mafijnych rozgrywek w Moskwie. Film otrzymał nagrodę Srebrnego Żurawia oraz grand Prix na FF Black Nights w Tallinie. Bartas należy do tej grupy filmowców, którzy szczególnie chętnie dokumentują życie ludzi i społeczeństw z krajów po upadku ZSRR. Dotyka najtrudniejszych uczuć, mówi o ludziach, którzy nie potrafią uwolnić się od przeszłości ani spojrzeć w przyszłość. Filmy Bartasa charakteryzuje wyrafinowana estetyka - dzięki usunięciu w cień dialogów, skupia się on niemal wyłącznie na twarzach, gestach i pejzażach, tworząc kino minimalistyczne i nabierające charakteru uniwersalistycznego.

Klimat podróży w głębiny ludzkiego ego, tak charakterystyczny dla litewskiego filmu znajdziemy w "Kolekcioniere"/ "The Collectress" Kristiny Buožyte. To opowieść o dziewczynie, która po wypadku traci umiejętność odczuwania ludzkich emocji. Okrywa, że wracają, gdy ogląda siebie za pośrednictwem kamery na ekranie monitora. Kolekcjonerka zdobyła litewskiego Srebrnego Żurawia jako Najlepszy Film Pełnometrażowy i brała udział w ponad 30. międzynarodowych festiwalach filmowych.

d1mbx8i

Najbliższy duchowi Tofifest, zwanego niepokornym i zbuntowanym festiwalem jest na pewno reżyserski debiut Sauliusa Drunga "Anarchy in Žirmunai". Anarchistyczne kino, które przeplata wątki młodzieńczego buntu, homoseksualnego uczucia dwóch dziewczyn i poszukiwania swojego miejsca w na ziemi. Film prezentowany jest w oficjalnej selekcji prestiżowego Moscow FF. Scenariusz "Anarchy in Žirmunai" otrzymał New Talent Award w Cannes w 2007 roku, a sam film dostał nagrodę za Najlepszy Debiut Roku Litewskiego Ministerstwa Kultury.

Zaskakujący dla polskiego widza charakter ma "Nuodemes užkalbejimas" / "Whisper of Sin" doświadczonego Algimantasa Puipa. Film, którego analogii można by szukać w mrocznych klimatach "Szamanki" Żuławskiego, oparty jest na obrazoburczej, bestsellerowej powieści Jurgi Ivanauskaite. W tym mistycznym dramacie psychologicznym, nie brakuje mocny scen erotycznych oraz obrzędów magicznych. Wśród filmów pełnometrażowych zobaczymy też Duburys/ Vortex Gytisa Lukšasa, Keturi žingsniai/ Four Steps Audriusa Stonysa i Traukinys stovi penkias minutes /* Train stops for five minutes Giedre Beinoriute*.

Bardzo ciekawie zapowiada się, pełna debiutów, sekcja krótkometrażowa. Zobaczymy w niej "Kai ji vaikšto šalia" / "When she walk near me" będącą żartobliwą przypowieścią o starzeniu się, samotności i śmierci, "2h_Dvi valandos"/ "2h_Two Hours Ramune Čekuolyte" o miłości pewnej Gruzinki i Litwina, "Nevykęs scenarijus" /"Failed scenario duetu Kristina Sereikaite" - Linas Mikuta o kelnerce z podrzędnego baru, która znajduje wypchany portfel oraz wiele innych.

Prócz Litwy, Tofifest2011 przybliży też Nowe Kino Serbii. Wśród gości rozpoczynającego się w sobotę 25 czerwca festiwalu zobaczymy Jima Sheridana (Moja lewa stopa), Jiri Menzla(Pociągi pod specjalnym nadzorem), Jerzego Stuhra, Grzegorza Królikiewicza, Dagura Kari (Zakochani widzą słonie), Roberta Więckiewicza czy Martę Żmudę -Trzebiatowską. Festiwal jako pierwszy w Polsce pokaże też przegląd brytyjskich Młodych Gniewnych oraz trzy konkursy filmowe.

d1mbx8i

** [

FILM.WP.PL NA TWOJEJ ŚCIANIE. DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU! ]( http://www.facebook.com/filmwppl )**

Zobacz także:

** [

PAMIĘTACIE MAŁĄ NEL? NIE ZGADNIECIE KIM JEST DZISIAJ ]( http://film.wp.pl/co-slychac-u-malej-nel-6025274957063297g )**

d1mbx8i

** [

ZOBACZ JAKI FILM ZNA KAŻDY POLAK! ]( http://film.wp.pl/jaki-polski-film-obejrzalo-najwiecej-widzow-6025274942079617g )**

** [

ALE SCHUDŁY! TE GWIAZDY KIEDYŚ WYGLĄDAŁY FATALNIE! ]( http://teleshow.wp.pl/te-gwiazdy-w-sama-pore-wziely-sie-za-siebie-6026603049555073g )**

d1mbx8i

**[

WSTYDLIWA PRZESZŁOŚĆ KUBY WOJEWÓDZKIEGO ]( http://teleshow.wp.pl/wstydliwa-przeszlosc-kuby-wojewodzkiego-6021644318356609g )**

d1mbx8i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1mbx8i
d1mbx8i