Trwa ładowanie...
22-08-2016 13:00

Filmowe drogowskazy na Festiwalu Hommage à Kieślowski 2016. Sokołowsko

Filmowe drogowskazy na Festiwalu Hommage à Kieślowski 2016. SokołowskoŹródło: mat. prasowe
d34kwrr
d34kwrr

6. edycja Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski zbiega się z obchodami Roku Kieślowskiego, ustanowionego przez Polską Akademię Filmową w 20. rocznicę śmierci twórcy. Hommage à Kieślowski wpisuje się więc w te obchody, przede wszystkim jednak kontynuując i rozwijając tradycje festiwalowych wydarzeń.

Projekcje, debaty i spotkania wokół filmów oraz warsztaty zostaną w tym roku urozmaicone poprzez włączenie w obszar działań jeszcze większych przestrzeni miasteczka. Animacja kolejnych miejsc oraz wykorzystanie wielu środków wizualnych i audialnych czyni z Festiwalu wielopłaszczyznowe, ciekawe estetycznie i intelektualnie wydarzenie.

W wielu zakątkach Sokołowska powstanie niebanalny plan miasteczka usytuowany w przestrzeni – specjalne drogowskazy będą prowadzić gości między festiwalowymi miejscami. Europejska Fundacja Edukacji Audiowizualnej DISCE zorganizuje działania, które w innowacyjny sposób unaocznią twórczość Krzysztofa Kieślowskiego i jego związki z Sokołowskiem. W wybranych zakątkach umieszczone zostaną drogowskazy zawierające tytuły filmów Krzysztofa Kieślowskiego, do których w twórczy sposób dane miejsce nawiązuje. By nie zdradzać za wiele: przy wjeździe do Sokołowska gości witać będzie drogowskaz symbolizujący film „Przypadek” a dawne Sanatorium dr. Brehmera zostanie oznaczony drogowskazem „Bez końca”.

W piątek, pierwszego dnia Festiwalu, młodzież gimnazjalna wraz z prezesem Fundacji DISCE Ajką Tarasow rozmieści drogowskazy w miejscach zaznaczonych na festiwalowej mapie Sokołowska. Przy okazji instalowania każdego drogowskazu odbędzie się krótki konkurs wiedzy o danym filmie.

Realizacja projektu, w ramach którego Sokołowsko zostanie oznakowane festiwalowymi drogowskazami, będzie miała dokumentację fotograficzną, a jego przebieg zostanie udokumentowany w postaci filmowego reportażu z wydarzenia.

d34kwrr

Samo Sokołowsko ma niebagatelne znaczenie dla tegorocznej edycji Festiwalu. Odwołuje się ona bowiem do idei miejsca, czyniąc je niebagatelnym kontekstem festiwalowych działań. Z roku na rok Hommage à Kieślowski obrasta w nowe tradycje, wytwarza swój niepowtarzalny klimat, dzięki imprezom towarzyszącym wzbogaca formułę, mnoży interpretacje. Tegoroczna edycja szczególnie w nie obfituje.

Festiwal chce przemawiać językiem tych, którzy go tworzą. Językiem tych, którzy są odbiorcami filmów Kieślowskiego dziś. To tu można się wypowiedzieć o kinie środkami poza filmowymi. To tu mogą wybrzmieć dotyczące filmów refleksje i skojarzenia. Zaplanowano audialne zagospodarowanie festiwalowej przestrzeni, które jest swoistym powrotem do obecnej niegdyś w Sokołowsku formuły radiowęzła. Odwiedzając poszczególne lokalizacje w Sokołowsku, będzie można usłyszeć reakcje i komentarze zwiedzających w tym czasie niewyremontowaną, ale już otwartą część dawnego sanatorium.

d34kwrr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34kwrr