Filmowe drogowskazy na Festiwalu Hommage à Kieślowski 2016. Sokołowsko
6. edycja Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski zbiega się z obchodami Roku Kieślowskiego, ustanowionego przez Polską Akademię Filmową w 20. rocznicę śmierci twórcy. Hommage à Kieślowski wpisuje się więc w te obchody, przede wszystkim jednak kontynuując i rozwijając tradycje festiwalowych wydarzeń.
Projekcje, debaty i spotkania wokół filmów oraz warsztaty zostaną w tym roku urozmaicone poprzez włączenie w obszar działań jeszcze większych przestrzeni miasteczka. Animacja kolejnych miejsc oraz wykorzystanie wielu środków wizualnych i audialnych czyni z Festiwalu wielopłaszczyznowe, ciekawe estetycznie i intelektualnie wydarzenie.
W wielu zakątkach Sokołowska powstanie niebanalny plan miasteczka usytuowany w przestrzeni – specjalne drogowskazy będą prowadzić gości między festiwalowymi miejscami. Europejska Fundacja Edukacji Audiowizualnej DISCE zorganizuje działania, które w innowacyjny sposób unaocznią twórczość Krzysztofa Kieślowskiego i jego związki z Sokołowskiem. W wybranych zakątkach umieszczone zostaną drogowskazy zawierające tytuły filmów Krzysztofa Kieślowskiego, do których w twórczy sposób dane miejsce nawiązuje. By nie zdradzać za wiele: przy wjeździe do Sokołowska gości witać będzie drogowskaz symbolizujący film „Przypadek” a dawne Sanatorium dr. Brehmera zostanie oznaczony drogowskazem „Bez końca”.
W piątek, pierwszego dnia Festiwalu, młodzież gimnazjalna wraz z prezesem Fundacji DISCE Ajką Tarasow rozmieści drogowskazy w miejscach zaznaczonych na festiwalowej mapie Sokołowska. Przy okazji instalowania każdego drogowskazu odbędzie się krótki konkurs wiedzy o danym filmie.
Realizacja projektu, w ramach którego Sokołowsko zostanie oznakowane festiwalowymi drogowskazami, będzie miała dokumentację fotograficzną, a jego przebieg zostanie udokumentowany w postaci filmowego reportażu z wydarzenia.
Samo Sokołowsko ma niebagatelne znaczenie dla tegorocznej edycji Festiwalu. Odwołuje się ona bowiem do idei miejsca, czyniąc je niebagatelnym kontekstem festiwalowych działań. Z roku na rok Hommage à Kieślowski obrasta w nowe tradycje, wytwarza swój niepowtarzalny klimat, dzięki imprezom towarzyszącym wzbogaca formułę, mnoży interpretacje. Tegoroczna edycja szczególnie w nie obfituje.
Festiwal chce przemawiać językiem tych, którzy go tworzą. Językiem tych, którzy są odbiorcami filmów Kieślowskiego dziś. To tu można się wypowiedzieć o kinie środkami poza filmowymi. To tu mogą wybrzmieć dotyczące filmów refleksje i skojarzenia. Zaplanowano audialne zagospodarowanie festiwalowej przestrzeni, które jest swoistym powrotem do obecnej niegdyś w Sokołowsku formuły radiowęzła. Odwiedzając poszczególne lokalizacje w Sokołowsku, będzie można usłyszeć reakcje i komentarze zwiedzających w tym czasie niewyremontowaną, ale już otwartą część dawnego sanatorium.