Trwa ładowanie...
d3vattm

Filmy kostiumowe

Najnowsze informacje
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe
4.0
(2 głosy)
Oceń:

Filmy kostiumowe - gatunek produkcji filmowych, których akcja rozgrywa się w konkretnej epoce historycznej. Cechą charakterystyczną tego typu obrazów jest bardzo dokładne odwzorowanie realiów wybranego przez twórców okresu.

Jak sama nazwa gatunku wskazuje, odnosi się to głównie do kostiumów postaci, chociaż bardzo istotne są także sceneria filmu i wszystkie występujące w nim rekwizyty.

Film kostiumowy łatwo można pomylić z historycznym. Oba typy kina odróżnia rodzaj postaci. W obrazach kostiumowych z reguły nie występują autentyczni bohaterowie. Oczywiście zdarzają się wyjątki od takiego stanu rzeczy.

Filmy kostiumowe mogą opowiedzieć o dowolnym okresie historycznym. Najczęściej jednak widzowie utożsamiają się z dziełami, których akcja rozgrywa się w epoce renesansu, baroku i oświecenia.

Filmy kostiumowe powstawały w zasadzie od samego początku istnienia X muzy. Już w epoce kina niemego sporą popularnością cieszyły się przede wszystkim ekranizacje największych dzieł literackich oraz adaptacje sztuk teatralnych. Coraz większe możliwości dla twórców pojawiły się wraz z rozwojem techniki. Sporą rewolucją były chociażby narodziny kina dźwiękowego. Wtedy też nastąpił prawdziwy wysyp filmów kostiumowych. Do kanonu gatunku zalicza się np. adaptacje szekspirowskich sztuk autorstwa Orsona Wellesa. Z czasem popularność filmów kostiumowych zmalała. Do dziś jednak obrazy tego typu powstają z mniejszą bądź większą systematycznością.

Do największych klasyków zalicza się takie dzieła jak "Siedmiu samurajów" Kurosawy, sienkiewiczowską "Trylogię" Jerzego Hoffmana, a także "Niebezpieczne związki" Stephena Frearsa.

d3vattm
d3vattm
d3vattm