TOP 5: Filmy kostiumowe

Filmy kostiumowe to produkcje, dzięki którym widzowie mogą chociaż na chwilę przenieść się do dawnych czasów.

TOP 5: Filmy kostiumowe
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

20.05.2016 | aktual.: 19.09.2017 15:10

Seans tego typu obrazów niemal zawsze dostarcza niezwykłych estetycznych wrażeń, głównie za sprawą wspaniałych dekoracji oraz noszonych przez bohaterów strojów. Filmy kostiumowe są jednak przede wszystkim cenione ze względu na ich doskonałą realizację – twórcy starają się bowiem jak najlepiej odwzorować ducha epoki, w której rozgrywa się akcja ich produkcji. Nie można też zapomnieć o wciągającej fabule, pełnej intryg i gorących romansów.

Spisków, matactw i prowokacji na pewno nie zabraknie w najnowszym filmie kostiumowym Miki Kaurismäkiego – "Dziewczyna, która została królem". To opowieść o ekscentrycznej królowej Szwecji Krystynie, mającej na celu przeprowadzić w kraju liczne reformy. Projekt zmian nie przypada jednak do gustu konserwatywnym przeciwnikom władczyni, którzy zaczynają obmyślać plan jej detronizacji. Młoda monarchini musi zrobić wszystko, by utrzymać władzę w swoich rękach. Z okazji polskiej premiery filmu przedstawiamy pięć najbardziej pamiętnych produkcji kostiumowych. Raz jeszcze zobaczmy tytuły, które okazały się arcydziełami gatunku.

"Rękopis znaleziony w Saragossie"
Zestawienie najlepszych filmów kostiumowych w historii rozpoczynamy od ponadczasowego „Rękopisu znalezionego w Saragossie”. Wspaniała produkcja w reżyserii Wojciecha Hasa jest przykładem tego, że w Polsce można nakręcić film, który rzuci na kolana widzów z całego świata. Ekranizacja książki Jana Potockiego o tym samym tytule to skąpana w mistycznej atmosferze opowieść o wędrówce oficera Alfonsa van Wordena do Madrytu. Jego podróż przybiera nieoczekiwanego kształtu, gdy zaczyna spotykać coraz to dziwniejszych ludzi. „Rękopis znaleziony w Saragossie” zalicza się do klasyki polskiej kinematografii. Niezwykle pozytywnie wypowiadali się o filmie tak uznani twórcy, jak chociażby Martin Scorsese i Luis Buñel. W osłupienie do dziś wprawia warstwa realizacyjna produkcji, a także niezapomniane kreacje aktorskie, stworzone między innymi przez Zbigniewa Cybulskiego, Elżbietę Czyżewską, Gustawa Holoubka, Igę Cembrzyńską i Bogusława Kobielę.

"Niebezpieczne związki"
Innym wybitnym filmem kostiumowym opartym na literackim pierwowzorze są „Niebezpieczne związki” w reżyserii Stephena Frearsa. Nagrodzony trzema Oscarami obraz to ekranizacja słynnej powieści epistolarnej Pierre’a Choderlosa de Laclos, której akcja rozgrywa się w XVIII-wiecznej Francji. Markiza de Merteuil zwraca się do swojego byłego kochanka Viconte de Valmonta, by ten uwiódł młodziutką Cecile de Volanges. Dziewczyna ma w najbliższym czasie zostać żoną byłego męża Markizy – Pana Grecourta. W międzyczasie Valmont planuje zdobyć serce Madame de Tourvel. De Merteuil nie wierzy jednak, by Viconte uwiódł tę kobietę. Dlatego też obiecuje mu namiętną noc, jeśli ten przedstawi na piśmie dowód miłosnego zbliżenia z Madame de Tourvel. „Niebezpieczne związki” to pełna intryg historia, której bohaterowie nie znają pojęcia moralności. W rolach głównych wystąpili Glenn Close, John Malkovich, Michelle Pfeiffer, Uma Thurman i Keanu Reeves.

"Barry Lyndon"
Wyjątkowy film kostiumowy w swoim dorobku ma również słynny Stanley Kubrick. „Barry Lyndon” w jego reżyserii zaliczany jest do grona najlepszych produkcji swojego gatunku. Ekranizacja powieści Williama Makerpeace’a Thackeraya zdobyła kilka cennych nagród, w tym cztery Oscary i dwie statuetki BAFTA. „Barry Lyndon” opowiada historię irlandzkiego młodzieńca, który wkupia się w łaski angielskiej arystokracji. Bohater jest w stanie zrobić dosłownie wszystko, by przedostać się do środowisk z wyższych sfer. W rolę tytułowego bohatera wcielił się Ryan O’Neal.

* "Amadeusz"*
W gronie najlepszych filmów kostiumowych nie mogło zabraknąć kultowego „AmadeuszaMiloša Formana. Przeniesiona na wielki ekran historia twórczości Mozarta to w opinii wielu krytyków jeden z najlepiej zrealizowanych obrazów w całej historii kinematografii. „Amadeusz” pozbawiony jest typowego dla produkcji kostiumowych zadęcia, a przy tym nie sposób odmówić mu pewnej wrażliwości. Film ukazuje kulisy rywalizacji Wolfganga Amadeusza Mozarta z nadwornym kompozytorem cesarza Józefa II – Antonio Salierim. W swojej produkcji Forman postanowił ukazać legendarnego austriackiego muzyka, nie tylko jako prawdziwego geniusza, ale też nieokrzesanego lekkoducha, który korzystał z życia całymi garściami. W rolach głównych wystąpili Tom Hulce i F. Murray Abraham. „Amadeusz” dosłownie zachwycił światową publiczność – świadczyć może o tym między innymi osiem Oscarów, jakie amerykańska akademia przyznała produkcji w roku 1985.

"Piknik pod wiszącą skałą"
Piknik pod wiszącą skałą” to najmniej klasyczny film kostiumowy w niniejszym zestawieniu. Nie doszukamy się w nim skomplikowanych relacji miłosnych, intryg i zapierających dech w piersiach dekoracji. Elementy, które mają za zadanie pomóc widzowi przenieść się do początku XX wieku, ograniczone są do absolutnego minimum. Trudno jednak przejść obok filmu Petera Weira obojętnie – obraz ten dosłownie czaruje swą tajemniczą atmosferą i wciągającą fabułą. „Piknik pod wiszącą skałą” to opowieść o grupie uczennic, które w dzień świętego Walentego udają się na tytułowy wypad w okolice lokalnej atrakcji turystycznej – skały o charakterystycznym kształcie. W czasie wycieczki kilka dziewcząt postanawia bliżej przyjrzeć się kamiennemu masywowi. Z wyprawy powraca tylko jedna z nich, która na dodatek nie potrafi wyjaśnić, co stało się z jej koleżankami. Ekranizacja powieści Joan Lindsay to z pewnością jedna z ciekawszych kostiumowych produkcji, jaka powstała w historii kina. Tytuł zdecydowanie wart polecenia!

W. Chentkiewicz

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)