Trwa ładowanie...
roman polański
17-05-2010 13:11

Francuscy ministrowie bronią Polańskiego

Francuscy ministrowie bronią PolańskiegoŹródło: AFP
d1i10g7
d1i10g7

Minister spraw zagranicznych Francji Bernard Kouchner uznał za "osobliwe" nowe oskarżenie pod adresem Romana Polańskiego, wątpliwości w tej sprawie nie kryli też obecny i były minister kultury: Frederic Mitterrand i Jacques Lang.

Zastrzegając przy tym, że to poglądy jego jako człowieka, nie zaś ministra, Kouchner z troską wypowiadał się o losie Polańskiego i wyraził nadzieję, że reżyser "zostanie na koniec uwolniony od brzemienia" i "raz na zawsze wydobędzie się z tej straszliwej spirali".

Nawiązując do niedawnego oświadczenia brytyjskiej aktorki Charlotte Lewis, która oświadczyła, że jako 16-latka była molestowana seksualnie przez Polańskiego, Kouchner powiedział rozgłośni Radio J, że to oskarżenie po 25 latach wydaje się mu "osobliwe".

Z kolei minister kultury Francji Frederic Mitterrand, który w wywiadzie dla radia Europe1 podkreślił, że jego obowiązkiem jako członka rządu jest milczenie w sprawie Polańskiego, nie omieszkał przypomnieć o swojej "znanej opinii na ten temat". Mitterrand, krytykowany za wsparcie Romana Polańskiego po jego zatrzymaniu, oświadczył wówczas, że reżyser ma prawo do "solidarności i współczucia". Wyraził też wątpliwości, czy amerykańskie sądownictwo sprawiedliwie potraktuje Polańskiego.

d1i10g7

Były minister kultury Jacques Lang powiedział w niedzielę szwajcarskiemu dziennikowi "Le Matin Dimanche", że Szwajcaria nie powinna wydawać Polańskiego Stanom Zjednoczonym.

Zastrzegł, że jest przeciwny wszelkim aktom przemocy i uprzywilejowanemu traktowaniu, lecz, jak podkreślił, Polański nie powinien być ofiarą swej sławy. Jego zdaniem "zamkniętą sprawę otwarto (w sądzie USA), by dzięki Polańskiemu zyskać rozgłos".

Oświadczenie brytyjskiej aktorki o molestowaniu jej przez reżysera były minister nazwał "nową jawną manipulacją".

76-letni polsko-francuski reżyser przebywa obecnie w areszcie domowym w swej rezydencji w szwajcarskim Gstaad, oczekując wyniku postępowania ekstradycyjnego. Postępowanie to wszczęto po zatrzymaniu go na lotnisku w Zurychu 26 września ubiegłego roku na podstawie amerykańskiego nakazu aresztowania. Reżyser został w 1977 roku uznany przez sąd w Los Angeles za winnego uprawiania seksu z nieletnią. Jednak przed ogłoszeniem wyroku potajemnie opuścił Stany Zjednoczone, obawiając się, że sędzia nie dotrzyma warunków zawartej z nim ugody.

d1i10g7

Zobacz także:

**[

LEGENDARNA KUSICIELKA. O KIM MOWA? ]( http://film.wp.pl/mezczyzni-padaja-jej-do-stop-o-kim-mowa-6025282670335105g ) * *[

PIERWSZE PIERSI POLSKI ]( http://film.wp.pl/top-10-najbardziej-obfitych-biustow-polskich-aktorek-6025282550993537g ) * *[

WSTYDLIWE WPADKI GWIAZD ]( http://film.wp.pl/10-filmow-ktorych-sie-wstydza-6025282273682561g ) * *[

CICHOPEK ZATRUDNIŁA SOBOWTÓRA?! ]( http://aleseriale.pl/gid,5895,img,219267,fototemat.html ) **

d1i10g7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1i10g7