Trwa ładowanie...
dcqyrjh

Freida Pinto

Najnowsze informacje
4.3
(336 głosów)
Oceń:
dcqyrjh

Zjawiskowa piękność rodem z Indii. Modelka i aktorka, która zyskała międzynarodowy rozgłos dzięki roli Latiki w głośnej, obsypanej nagrodami produkcji „Slumdog. Miloner z ulicy” Danny’ego Boyle’a.

Urodziła się 18 października 1984 roku w Bombaju (obecnie: Mumbaj) w Indiach, jako córka menedżera jednego z dużych, hinduskich banków i dyrektorki liceum. Dorastała na przedmieściach miasta, gdzie zresztą do tej pory mieszka wraz z rodzicami i starszą siostrą, Sharon – producentką telewizyjną. Wciąż mówi o sobie, że jest ‘slumdogiem’, jak slangowo nazywa się w Indiach nie tylko mieszkańców najbiedniejszych slumsów, ale też generalnie: przedmieść.

Karierę modelki rozpoczęła w iście amerykańskim stylu – została wypatrzona na ulicy przez agenta, który wręczył jej wizytówkę z telefonem. Jej twarz szybko trafiła na miejskie billboardy i do kolorowych magazynów, jednak Freida od początku czuła, że praca modelki nie jest tym, co ją satysfakcjonuje. Mimo rozgłosu, starała się żyć normalnie. Skończyła studia i obroniła licencjat na wydziale literatury angielskiej w St. Xaviers College w Mumbaju.

Na warsztaty aktorskie zapisała się dopiero po zakończeniu zdjęć do pierwszego filmu. Debiutowała więc bez żadnego, wcześniejszego przygotowania aktorskiego – nie licząc udziału w reklamach, które za każdym razem traktowała jako swego rodzaju aktorskie wyzwanie. Pewne obycie z kamerą umożliwiła jej na pewno rola prowadzącej podróżniczy program „Full Circle”, zrealizowany dla telewizji Zee International Asia Pacific (2006-2007), praca na planie filmowym wiązała się jednak z całkiem innym typem doświadczenia.

Rola Latiki w obsypanym nagrodami filmie „Slumdog. Milioner z ulicy” Danny’ego Boyle’a (2008) zapisała się z pewnością jako jeden z najgłośniejszych debiutów w historii kina, który zamienił nikomu nieznaną, przepiękną Hinduskę w prawdziwą gwiazdę, rozpoznawalną i budzącą zachwyt na wszystkich kontynentach, błyszczącą na najważniejszych filmowych galach, z niezapomnianą, oskarową nocą włącznie.

Rola u boku Deva Patela przyniosła aktorce kilka prestiżowych wyróżnień w postaci nominacji do BAFTA, MTV Movie Awards, Black Reel Award i Teen Choice Awards, jak również pierwsze aktorskie laury: Breakthrough Performance Award na MFF w Palm Springs oraz zespołową statuetkę Screen Actors Guild Award.

* Na fali ogromnej popularności „Slumdoga” (film zgarnął ponad sto nagród filmowych na całym świecie, z ośmioma Oskarami na czele) posypały się kolejne, atrakcyjne propozycje występów dla ślicznej aktorki. Przede wszystkim trafiła na plan najnowszego filmu Woody’ego Allena – „You Will Meet a Tall Dark Stranger”, mając okazję współpracy z takimi gwiazdami, jak Naomi Watts, Anthony Hopkins, Antonio Banderas i Josh Brolin.*

Poza tym pojawiła się w tytułowej, pierwszoplanowej roli w opartym o autentyczne wydarzenia, brytyjsko-francusko- izraelskim dramacie Juliana Schnabla „Miral” z Willemem Dafoe. Premiera obu filmów planowana jest na 2010 rok.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dcqyrjh
dcqyrjh
dcqyrjh