Trwa ładowanie...
d1apw59

Gary Busey

Najnowsze informacje
3.8
(19 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Goose Creek, Teksas, USA

Filmografia:
d1apw59

Amerykański aktor filmowy i teatralny, a także scenarzysta. Wystąpił w ponad stu dwudziestu filmach, a także regularnie pojawiał się w serialach takich jak „Strażnik Teksasu” czy „Prawo i porządek”. W 1978 otrzymał nominację do Oscara w kategorii Najlepszy Aktor za rolę w filmie „Opowieść o Buddym Hollym”.

William Gary Busey urodził się 29 czerwca 1944 roku w Goose Creek (dziś Baytown) w Teksasie w Stanach Zjednoczonych. Jego matka Sadie Virginia (z domu Arnett) była gospodynią domową, zaś ojciec Delmer Lloyd Busey konstruktorem budowlanym. W 1962 roku ukończył Nathan Hale High School w Tulsie w stanie Oklahoma. Gdy studiował w Pittsburg State University w Pittsburgu w stanie Kansas, zainteresował się aktorstwem. Następnie przeniósł się do Oklahoma State University w Stillwater. Zrezygnował z nauki na tej uczelni już po pierwszym roku.

* Busey rozpoczął swoją karierę w show biznesie jako perkusista w zespole The Rubber Band.*Pojawił się w kilku nagraniach Leona Russela, odnotowany jako perkusista o pseudonimie "Teddy Jack Eddy" oraz "Sprunk. Imiona te wziął z telewizyjnej komedii, w której występował w Tulsie w stanie Oklahoma.

W latach siedemdziesiątych pojawiał się w wielu filmach w małych rolach drugoplanowych.* W 1976 roku Barbra Streisand i jej partner, producent Jon Peters, zatrudnili go do roli Bobby’ego Ritchie w remake’u filmu „Narodziny gwiazdy”. Film odniósł ogromny sukces i wypromował Busey’a.*

W 1978 roku zagrał Buddy’ego Holly w filmie „Opowieść o Buddym Hollym”. Za tę rolę otrzymał nominację do Oscara w kategorii Najlepszy Aktor.

W 2002 roku podkładał głos pod postać Phila Cassidy’ego w grze video „Grand Theft Auto: Vice City”. W 2006 roku powtórzył tę rolę w grze „Grand Theft Auto: Vice City Stories”.

Gary Busey był dwukrotnie żonaty: W latach 1968-1990 jego żoną była Judy Helkenberg, z którą ma syna, znanego aktora, Jake’a (ur. 15.06.1971). Drugą żoną w latach 1996-2001 była Tiani Warden, z która aktor ma dwójkę dzieci. W 2010 roku urodził się Luke Sampson Buscy, syn Gary’ego i jego partnerki Steffanie Sampson.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1apw59
d1apw59
d1apw59