Trwa ładowanie...
08-03-2006 15:14

Gejsza też kobieta

Gejsza też kobieta
d177pq6
d177pq6

W Dniu Kobiet Wyznania gejszy można oglądać na wielu pokazach specjalnych w całej Polsce. Uhonorowany trzema statuetkami Oscara film trafi na ekrany polskich kin 10 marca.

Gejsze od zawsze budziły fascynację, i to nie tylko w Japonii, ale i na całym świecie. Dziś ten tak bardzo kojarzący się z Japonią zawód zanika. Nikt nie sprzedaje już kilkuletnich dziewczynek do domów gejsz. Maiko, praktykantką, może zostać dopiero kilkunastolatka, która ukończyła gimnazjum.

Każdego wieczora gejsze wyfruwały niczym motyle ze swojego kokonu, by spędzać noce w herbaciarniach. Spotkania towarzyskie są czymś niezwykle istotnym w japońskiej kulturze, a obecność gejszy świadczy o statusie gospodarza. ZOBACZ GALERIĘ ORIENTALNYCH ZDJĘĆ Z FILMU „Dlaczego gejsze są tak cenione? Sprzedają nie seks, lecz fantazję” - wyjaśnia na kartach swej książki "Japoński wachlarz" Joanna Bator. - Ani żony, ani prostytutki - gejsze są artystkami, zarabiającymi na życie zabawianiem bogatych mężczyzn.

To wyszkolone tancerki, śpiewaczki, instrumentalistki, a jednocześnie dowcipne partnerki w rozmowie, które śmieją się z żartów klientów, nigdy nie komentując własnych spraw - zawsze otoczone aurą tajemnicy. Jednak pod barwnym kimonem i białym makijażem kryją się kobiety z własną historią, pełną rozczarowań i marzeń, gejsza bowiem nie może sobie pozwolić na miłość.

d177pq6

Takie też są historie kobiet ukazane w filmie Roba Marshalla Wyznania gejszy. Michelle Yeoh ("Przyczajony tygrys, ukryty smok") wcielająca się w jedną z głównych ról, gejszę o imieniu Mameha, tak mówiła o swojej bohaterce: W moim odczuciu to bardzo silna osoba. Nie ujawnia swoich uczuć. Nawet jeśli przeżywa tragedię, chowa to gdzieś w środku. Jedyna nie-Azjatka, która pracowała kiedyś jako gejsza - Liza Dalby, konsultantka na planie i fachowy doradca filmowców, porównuje gejsze do drzewek bonsai, które są przycinane i naginane.

Główna bohaterka Wyznań gejszy Sayuri (Zhang Ziyi) - gwiazda wśród ówczesnych gejsz, pomimo przycinania i naginania nie przestaje marzyć o prawdziwym uczuciu. Sprzedana do domu gejsz przez ubogiego ojca, z brzydkiego kaczątka przeistacza się w pięknego łabędzia. Pomimo sławy, jaką zdobywa w całej Japonii, cierpi z powodu miłości do człowieka, z którym nigdy nie będzie mogła się związać. A przecież gejsza to przede wszystkim delikatna i czuła kobieta. *CZY WIESZ, JAK ZADBANO O WYGLĄD GEJSZ? *

d177pq6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d177pq6