Trwa ładowanie...
d3h97bm

House of Blue Leaves, The

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Historia Artiego, który marzy o karierze autora piosenek.
d3h97bm
WP Film
Źródło: WP Film

The House of Blue Leaves – opis

„The House of Blue Leaves” jest produkcją filmową powstałą na bazie sztuki teatralnej o tym samym tytule. Akcja rozgrywa się w 1965 roku w Sunnyside, Queens, w dniu, w którym papież Paweł VI odwiedza Nowy Jork. Ta czarna komedia oparta jest na losach Artie Shaughmessy (w tej roli John Mahoney), opiekuna zwierząt w zoo, który marzy o zrobieniu kariery jako autor piosenek. W jego życiu istotną rolę odgrywa żona – schizofreniczka Bananas i kochanka Bunny Flingus, którą chce zabrać ze sobą do Hollywood. 4 października 1965 roku, w dniu wizyty papieża Pawła w Nowym Jorku, Bunny przekonuje Artiego do odnowienia kontaktu ze starym szkolnym przyjacielem Billy'm Einhornem, słynnym reżyserem filmowym z Los Angeles, aby załatwić sobie możliwość pisania muzyki dla jego produkcji. Jednocześnie, potajemnie przygotowywany jest zamach na Jego Świątobliwość na stadionie Yankee. Bamba przedwcześnie eksploduje i, zamiast papieża, zabija niesłyszącą gwiazdę filmową i dwie Siostry Miłosierdzia.

The House of Blue Leaves – ciekawostki i nagrody

Odrodzenie* sztuki „The House of Blue Leaves"* Johna Guarea w Beaumont Theater 29 kwietnia 1986 roku doczekało się 398 przedstawień i zostało nominowane do Tony Award w kategorii „Najlepsza sztuka”. Swoosie Kurtz, John Mahoney, Ben Stiller, Patricia Falkenhain, Jane Cecil i Ian Blackman odtworzyli swoje teatralne role w filmowej produkcji. Swoosie Kurtz wygrała 1986 Tony Award za „Najlepszą aktorkę w sztuce”, a John Mahoney zwyciężył w kategorii „Najlepszy aktor w sztuce”. Ponadto, film zdobył nagrodę Drama Desk Award for Outstanding Revival.
Ponowne wystawienie na Broadway w 2011 zawdzięczane jest Davidowi Cromerowi. Obsadę tworzyli: Ben Stiller (Artie), Edie Falco (Bananas) and Jennifer Jason Leigh (Bunny).
Sztuka „The House of Blue Leaves” w reżyserii Kirka Browninga i Jerry'ego Zaksa została wystawiona w Teatrze Plymouth w 1987 roku z udziałem Swoosie Kurtza, Johna Mahoneya, Christine Barańskiego i Bena Stillera. Powstała specjalnie dla emisji w serii PBS American Playhouse. Telefilm został nadany w maju 1987 roku. Film adaptacyjny został nakręcony przed publicznością.

House of Blue Leaves, The
Tytuł oryginalny

House of Blue Leaves, The

Gatunek

komedia, czarna komedia

Kraj produkcji

USA

Rok produkcji

1987

Data światowej premiery

25.05.1987

Czas trwania

113 min.

Reżyser
Scenarzysta
Obsada

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3h97bm
d3h97bm
d3h97bm