Trwa ładowanie...
d1odclr
Megafon.pl
Aktualności

Irański reżyser walczący o Oscara nie pojawi się na gali rozdania nagród Akademii. Wszystko przez politykę Trumpa

Irański reżyser Asghar Farhadi, którego najnowszy dramat "Klient" walczy w tym roku o Oscara w kategorii najlepszy film zagraniczny, nie pojawi się na ceremonii wręczenia nagród. Winny jest temu dekret prezydenta USA.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Asghar Farhadi fot. Dreamlab
Asghar Farhadi fot. Dreamlab (Getty Images)
d1odclr

Reżyser był już wcześniej nominowany do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej. W 2012 roku Asghar Farhadi miał szansę na Oscara za scenariusz dramatu "Rozstanie", filmu, który ostatecznie zwyciężył w kategorii "Najlepszy obraz zagraniczny". W tym roku ma kolejną szansę na nagrodę w tej samej kategorii. O statuetkę walczy bowiem jego najnowsze dzieło zatytułowane "Klient" ("Forushande"), które otrzymało na ostatnim festiwalu w Cannes aż dwa wyróżnienia: za najlepszy scenariusz i najlepszą rolę męską.

Film do polskich kin trafi 21 kwietnia. Tymczasem Asghar Farhadi nie przybędzie na galę oscarową. Zgodnie z oficjalnym oświadczeniem reżysera w Hollywood nie pojawią również pozostali zaproszeni członkowie ekipy filmu. Farhadi nie kryje oburzenia faktem, że musiałby starać się o specjalne pozwolenie na wjazd do USA. W związku z upokorzeniem, reżyser "Klienta" zdecydował się nie uczestniczyć w wydarzeniu. Przypomnijmy, że administracja prezydenta Donalda Trumpa wstrzymała program przyjmowania uchodźców przez USA. Został również wprowadzony zakaz wydawania amerykańskich wiz obywatelom Iraku, Syrii, Iranu, Sudanu, Libii, Somalii i Jemenu.

Materiały prasowe

W listopadzie szerokim echem obiła się również decyzja konsulatu USA w Indiach, który nie wyraził zgody na wjazd do Stanów Zjednoczonych Sunny'ego Pawara (na zdjęciu). Ośmiolatek zagrał jedną z głównych ról w "Lion. Droga do domu" i miał uczestniczyć w promocji filmu. Dramat w reżyserii Gartha Davisa powalczy w tym roku aż o sześć nominacji do Oscara.

d1odclr

Podziel się opinią

Share

d1odclr

d1odclr