Trwa ładowanie...
d43yw1w

Jack Carson

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
d43yw1w
wikimedia Commons
Źródło: wikimedia Commons

Jack Carson – życiorys

Jack Carson to urodzony 27 października 1910 roku w Kanadzie amerykański aktor filmowy. Jego rodzicami byli Elmer i Elsa Carsonowie. W 1914 roku rodzina Carsonów przeniosła się do Milwaukee, Wisconsin, o którym aktor zawsze myślał jako swoim rodzinnym mieście. Jack Jarson uczęszczał do szkoły średniej Hartford w Milwaukee i Akademii Wojskowej St. John w Delafield,dzięki nauce w Carleton College aktorstwo przypadło mu do gustu. Jack Carson został obywatelem Stanów Zjednoczonych w Kalifornii w 1949 roku. Był czterokrotnie żonaty: z Elizabeth Lindy (1938-1939), Kay St. Germain (1941-1950), Lolą Albright (1952-1958), i Sandrą Jolley (1961–1963), dawną żoną Forresta Tuckera. Miał też romans między drugim a trzecim małżeństwem (1950-51) z Doris Day, ale zostawiła go dla Martina Melcher, która został jej trzecim mężem.
W 1962 roku, podczas próby spektaklu Critic's Choice, Jack Carson upadł, zdiagnozowano u iego raka żołądka. Zmarł w Encino w 1963 roku w wieku 52 lat i został pochowany na cmentarzu Forest Lawn Memorial Park w Glendale.

Jack Carson – kariera zawodowa

Pierwszą rolą Jacka Carsona, ze względu na jego wzrost (1,9 m) i 100 kg wagi, była postać Herkulesa. Podczas przedstawienia potknął się i przewrócił ze sobą połowę ekipy. Jego przyjaciel z collegu, Dave Willock, uważając to za dobrą rozrywkę, przekonał Carsona do współpracy z nim w rewiach aktorskich - Willock i Carson. W latach 30. kariera panów zaczęła zanikać, więc postanowili poszukać pracy w Hollywood. Carson początkowo zagrał w RKO Radio Pictures w filmach takich jak Bringing Up Baby (1938), w którym wystąpili Cary Grant i Katharine Hepburn. Radio było kolejnym miejscem zatrudnienia panów, poczynając występy od 1938 roku na Kraft Music Hall, kiedy Bing Crosby był gospodarzem tego show. Jack Carson stworzył własny show radiowy The New Jack Carson Show, który zadebiutował na CBS 2 czerwca 1943 roku. W latach 1950-51 Jack Carson był jednym z czterech gospodarzy środowego wieczoru show telewizyjnego NBC Four Star Revue.

Sukces w radiu przyczynił się do rozpoczęcia kariery filmowej Jacka Carsona. Jedną z pierwszych ról była postać G-Mana w dramacie akcji Universal Pictures, zatytułowanym Enemy Agent. W filmie wystąpił także Richard Cromwell. Krytycy generalnie zgadzają się, że najlepszym występem Jacka Carsona była rola Wally Fay w Mildred Pierce (1945) u boku Joan Crawford w roli tytułowej. Również w 1945 r. wcielił się w postać Harolda Piersona, drugiego męża Louise Randall, granej przez Rosalind Russell w "Roughly Speaking". Kolejną rolą Jacka Carsona, która zyskała uznanie, był publicysta Matt Libby z fimu A Star is Born (1954). Jedną z jego ostatnich ról filmowych był starszy brat "Gooper" z Cat on a Hot Tin Roof (1958).

Jack Carson – ciekawostki

8 lutego 1960 roku Jack Carson otrzymał dwie gwiazdki na Hollywoodzkiej Alei Gwiazd za wkład w rozwój telewizji i radia. Gwiazda telewizyjna znajduje się przy 1560 Vine Street, a gwiazda radiowa na 6361 Hollywood Boulevard.
Jego brat Robert (Bob) był także aktorem.
Jack Carson lubił dyskutować o filozofii. Przed śmiercią pisał książkę o religii.
Jack Carson i Dennis Morgan zrealizowali co najmniej 15 projektów razem, m.in. Thank Your Lucky Stars (1943) i The Hard Way (1943).
Był pilotem. Zgłosił się na ochotnika do Amerykańskiego Korpusu Powietrznego, ale został odrzucony ze względu na jego wzrost. Nie dostał się do armii, bo miał płaskostopie.
W latach czterdziestych XX wieku często wyjeżdżał z Hollywood na kilka tygodni. Tylko żona wiedziała, gdzie jest, (Kay St. Germain Wells). Po latach Jack Carson ujawnił tajemnicę: dołączył do cyrku Clyde Beatty jako klaun i podróżował z ich show. Widzowie nigdy nie wiedzieli, że to on.

Jack Carson – nagrody

Jack Carson w 1942 roku otrzymał nagrodę National Board of Review w kategorii Najlepsze Aktorstwo za rolę w filmie The Male Animal (1942).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d43yw1w
d43yw1w
d43yw1w