Trwa ładowanie...
d2h689g

Jaco van Dormael

Najnowsze informacje
4.3
(3 głosy)
Oceń:
d2h689g

Belgijski reżyser, scenarzysta i autor sztuk teatralnych. Sławę i przychylność krytyków przyniosły mu filmy, w których ukazuje ze współczuciem ludzi z zaburzeniami psychicznymi i wadami fizycznymi.

Jaco Van Dormael urodził się 9 lutego 1957 roku w miejscowości Ixelles w Belgii. W latach osiemdziesiątych XX wieku zainteresował się tworzeniem filmów. Wyprodukował kilka krótkich filmów, które zainteresowały krytykę.

Debiut reżyserki Dormaela zaliczył w 1991 roku, tworząc film „Toto bohater”.Głównego bohatera filmu - tytułowego Toto-Thomasa - poznajemy, kiedy jest już starym człowiekiem. Dzięki swojej opowieści i rozmyślaniom, przybliża nam historię własnego życia - które, jak jest święcie przekonany - zostało mu wcześnie skradzione... Film zdobył uznanie krytyków i przyniósł reżyserowi nagrodę Cezara dla najlepszego zagranicznego filmu, oraz nagrodę na Festiwalu w Cannes.

W 1996 roku wyreżyserował film „Ósmy dzień”. Jest to historia dwóch młodych mężczyzn: jeden jest fachowcem od reklamy, drugi przebywa jako podopieczny w zakładzie dla ludzi upośledzonych umysłowo. Spotykają się przypadkowo na drodze: fachowiec jedzie odwiedzić dzieci, pacjent właśnie uciekł ze swego zakładu. Za ten film Jaco otrzymał nominację do nagrody Złota Palma.

Z kolei w 2009 roku na ekrany kin wszedł kolejny film reżysera – „Mr. Nobody”. Tytułowy Nemo Nobody wiedzie zwyczajne życie u boku swojej żony, Elise i trójki dzieci, aż do dnia kiedy budzi się jako stary mężczyzna w roku 2092. Jako 120-latek jest najstarszym człowiekiem na świecie i jednocześnie ostatnim śmiertelnikiem pośród ludzi, którzy stali się nieśmiertelni na skutek medycznego postępu.

Brat reżysera, Pierre Van Dormael, był gitarzystą jazzowym oraz kompozytorem. Pisał muzykę filmową do produkcji Jaco.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2h689g
d2h689g
d2h689g