Trwa ładowanie...
d3mtwlr

Jakub Tolak

Najnowsze informacje
4.2
(97 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Warszawa

Filmografia:
d3mtwlr

Mimo że nie ma wykształcenia aktorskiego, najbardziej znany jest ze swojej działalności na tej właśnie niwie, szczególnie z serialowej roli Daniela, syna Moniki (Izabella Trojanowska) w „Klanie”. Z zawodu – prawie architekt, z zamiłowania – muzyk. Uczestnik II edycji znanego programu telewizyjnego „Jak oni śpiewają?”.

Urodził się 9 marca 1982 roku w Warszawie. Jako dziecko miał okazję poznać teatr od kuchni, dzięki mamie-scenografowi teatralnemu, która często zabierała syna na próby, co z czasem rozbudziło w nim fascynację spektaklem jako takim, z jego nierealnością, kreacyjnością i niesamowitością. Już jako 9-latek miał okazję po raz pierwszy wziąć udział w spektaklu Teatru Telewizji, co – jak sam twierdzi – stanowiło punkt zwrotny w jego kontakcie z rzemiosłem. Poza tym od dziecka był edukowany muzycznie – początkowo w klasie fortepianu, później – instrumentów perkusyjnych.

Zaczął pojawiać się na małym ekranie z nieco większą regularnością, począwszy od 1994 roku, kiedy zadebiutował w filmie Krystyny Krupskiej-Wysockiej „Ptaszka” z Andrzejem Grabarczykiem i Małgorzatą Kożuchowską oraz wziął udział w dwóch spektaklach Teatru TV: „Serce” wg de Amicisa oraz „Kłopoty wdowy” Janusza Majewskiego.

W 1995 roku zagrał niewielką rolę w komedii Marka Koterskiego „Nic śmiesznego”, w 1996 roku wystąpił w przygodowym serialu fantasy dla dzieci i młodzieży „Tajemnica Sagali” Jerzego Łukaszewicza,* a w 1997 roku rozpoczął wieloletnią przygodę z telenowela „Klan”, gdzie wcielił się w postać Daniela Rossa, syna Moniki. Rola przyniosła mu popularność i rozpoznawalność, a także sympatię widzów, którzy mieli okazję być świadkami dorastania aktora na planie telenoweli, z którą związany jest aż do dziś.*

W międzyczasie zagrał u Teresy Kotlarczyk w spektaklu Teatru TV „Siedemnastolatek” z Bartoszem Obuchowiczem (2000) i pojawił się gościnnie na planie seriali: „Wiedźmin” (2002), „Glina” (2004) i „Bulionerzy” (2005).

W 2006 roku wystąpił u boku Karoliny Gruszki, Jana Frycza, Macieja Stuhra i Roberta Więckiewicza w głośnej komedii Roberta Wichrowskiego „Francuski numer”, a w 2007 roku zagrał jedną z głównych ról w brytyjskiej produkcji „Outlanders” Dominika Leesa, z Przemysławem Sadowskim u boku.

W 2008 roku wystąpił u boku swojej dziewczyny, Anny Janochy w serialu „Na kocią łapę”. Zagrali tam młodych rodziców. Tolak nie wiąże swojej kariery zawodowej z aktorstwem, a przynajmniej nie wyłącznie z nim, stale realizując się również w innych dziedzinach sztuki.

Jest studentem architektury Politechniki Warszawskiej, aktywnie działa również jako muzyk, od 2004 roku komponując, grając na perkusji, klawiszach i wykonując partie wokalne w zespole Forma, którego jest współzałożycielem. Próbki jego twórczości muzyczno-plastycznej można znaleźć na jego oficjalnej stronie.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mtwlr
d3mtwlr
d3mtwlr