Jan A.P. Kaczmarek kompozytorem 'Oratorium 1956'

"Oratorium 1956", kompozycję na 120-osobową orkiestrę, 200-osobowy chór i 3 solistki, napisał na zamówienie władz Poznania laureat Oskara Jan A.P. Kaczmarek. Utwór zwieńczy oficjalne państwowe uroczystości z okazji 50. rocznicy Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 roku.

Jan A.P. Kaczmarek kompozytorem 'Oratorium 1956'

Kompozycja składa się z czterech części: "Poranny Polonez", "Tren dla Romka", "Poznań - Budapeszt", "Jednym Tchem".

Inspiracją dla kompozytora były teksty historyczne, wspomnienia uczestników i ofiar tamtych wydarzeń, m.in. matki Romka Strzałkowskiego, który był najmłodszą ofiarą zamieszek (miał 13 lat). JAN A.P. KACZMAREK W NASZEJ GALERII ZDJĘĆ Ponadto Kaczmarek analizował przemówienia dygnitarzy PRL, m.in. słynną mowę Józefa Cyrankiewicza, bogaty materiał fotograficzny ówczesnych służb specjalnych, wiersze okolicznościowe i teksty opozycyjne, drukowane w konspiracyjnych Biuletynach Informacyjnych "Solidarności" w latach osiemdziesiątych.

Kompozytor pragnął również nawiązać do bliskiej Polakom historii Węgrów, których wydarzenia poznańskie zmobilizowały do wyjścia na ulice i walki o wolność w październiku 1956 roku. Krwawo stłumione powstanie na Węgrzech zainicjowane zostało złożeniem kwiatów pod pomnikiem gen. Józefa Bema i marszem z biało-czerwonymi flagami

"Oratorium 1956" oddaje zatem hołd również bohaterom węgierskiego Października 1956, a wyrazem tego jest wykorzystanie fragmentu "Pieśni Narodowej", jednego z najwybitniejszych poetów węgierskich Sandora Petofi'ego, który w XIX wieku, w walkach narodowowyzwoleńczych służył jako adiutant polskiego generała Bema i poległ w walkach z Rosją - powiedziała rzecznik Jana A.P. Kaczmarka, Julia Michałowska.

Prapremiera "Oratorium 1956" będzie ukoronowaniem obchodów państwowych 50. rocznicy Powstania Poznańskiego Czerwca, które odbędą się 28 czerwca na Placu Mickiewicza w Poznaniu.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)