Trwa ładowanie...
27-03-2006 16:58

Jan Paweł II zasługuje na to, by uznano go za świętego

Jan Paweł II zasługuje na to, by uznano go za świętego
dtalbp6
dtalbp6

Wojciech Jaruzelski powiedział telewizji RAI, że "Jan Paweł II zasługuje na to, by uznano go za świętego".

Wywiad z generałem, a także m.in. z Lechem Wałęsą, oraz wspomnienia ostatnich chwil życia papieża znalazły się w filmie dokumentalnym, nadanym w niedzielę wieczorem we włoskiej telewizji publicznej RAI.

W filmie "Polski papież", którego autorem jest włoski watykanista Fabio Zavattaro, Wojciech Jaruzelski opowiedział o swych ośmiu rozmowach z papieżem oraz o wpływie jego osobowości na losy Polski i jego własne przeżycia. Były prezydent wyznał, że spotkania te miały dla niego wymiar osobisty i, jak dodał, uczuciowy. "Poznałem papieża jako człowieka, jego wielką kulturę i wielki polski patriotyzm" - mówił generał.

Jako spotkanie o szczególnym znaczeniu wspomniał rozmowę na Wawelu w 1983 roku. Według relacji Jaruzelskiego, Jan Paweł II podzielił się wtedy z nim niezwykle istotnymi refleksjami i sugestiami dotyczącymi losów i przyszłości Polski. "Tamto spotkanie pomogło demokracji. Miesiąc po papieskiej pielgrzymce stan wojenny został zniesiony" - przypomniał Jaruzelski.

Jak zauważył, on sam może wypowiadać się wyłącznie o, jak się wyraził, "świętości świeckiej, a nie religijnej" papieża i wpływie jego osobowości na jego własne postępowanie. W tym kontekście wspomniał epizod z 1994 roku, gdy został zaatakowany kamieniem. Podkreślił, że po kilkugodzinnej operacji poprosił Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i instytucje wymiaru sprawiedliwości, by nie karać sprawcy ataku. Jaruzelski wyraził przypuszczenie, że podjął tę decyzję prawdopodobnie będąc pod silnym wpływem postępowania Jana Pawła II, który przebaczył zamachowcy Alemu Agcy i odwiedził go w więzieniu.

dtalbp6

"Jan Paweł II zasługuje na to, by został uznany świętym" - powiedział Jaruzelski.

Lech Wałęsa wspominając swoje spotkania z Janem Pawłem II podkreślił: "o polityce nie musieliśmy rozmawiać, bo rozumieliśmy się bez słów, pochodziliśmy z tej samej ziemi i tej samej tradycji". Wałęsa opowiedział o swym spotkaniu z papieżem w stanie wojennym w 1983 roku w Dolinie Chochołowskiej: "Nie musieliśmy nic mówić, poza tym obaj wiedzieliśmy, że jesteśmy podsłuchiwani. Powtórzyłem wtedy to, co mówiłem wcześniej o tym, że nastąpi koniec komunizmu, ale mówiłem to do słuchających nas komunistów, nie do Jana Pawła II, bo on to dobrze wiedział".

Sekretarz generalny Gubernatoratu Państwa Watykańskiego biskup Renato Boccardo ujawnił, w jakich okolicznościach wiadomość o śmierci papieża dotarła na Plac świętego Piotra, gdy wieczorem 2 kwietnia zeszłego roku modliły się tam tysiące wiernych. "Podszedł do nas arcybiskup Leonardo Sandri i powiedział, że przez telefon komórkowy otrzymał informację, że Ojciec Święty właśnie umarł. Arcybiskup Sandri powiedział prowadzącym modlitwę: +kontynuujcie modły, ja zaraz ogłoszę tę wiadomość+" - relacjonował bp Boccardo.

Metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz, zapytany o nagranie z ostatnimi słowami papieża, jakiego dokonał tuż przed zabiegiem tracheotomii w klinice Gemelli w lutym zeszłego roku, odparł, że posłucha tej taśmy, gdy znajdzie na to siły. "To nie był testament papieża, ale pozdrowienia dla bliskich osób i błogosławieństwo" - powtórzył osobisty papieski sekretarz.

Na pytanie o to, czy myślał rejestrując nagranie, że Jan Paweł II nie będzie już nigdy mówić, kard. Dziwisz odpowiedział: "Nie tworzyliśmy takiej atmosfery".

dtalbp6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dtalbp6

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj