Trwa ładowanie...
d1nhe3q

Janusz Michałowski

Najnowsze informacje
4.0
(16 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Augustów, Polska

Filmografia:
d1nhe3q

Polski aktor teatralny i filmowy. Od 1990 roku jest aktorem Teatru Ateneum w Warszawie, a od 1999 z Teatrem Współczesnym.

* Janusz Michałowski urodził się 1 stycznia 1937 roku w Augustowie.* W 1960 roku ukończył PWST Warszawie i debiutował rolą Wajnona w „Tragedii optymistycznej” W. Wiszniewskiego w teatrze koszalińskim. W 1979 roku otrzymał Nagrodę Przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji za wybitne kreacje aktorskie w spektaklach Teatru TVP, w 1988 roku Nagrodę Przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji za kreacje aktorskie w teatrze TV.

Wcześnie zaczął współpracę z Teatrem Telewizji, gdzie zagrał m.in.: Korowiowa w „Mistrzu i Małgorzacie” w reżyserii Macieja Wojtyszki, Baszmaczkina w „Płaszczu” - Izabelli Cywińskiej, Zielonookiego w „Ścisłym nadzorze” - Izabelli Cywińskiej, Münchhausena w „Prawdomównym kłamcy” - M. Wojtyszki (nagroda Przew. Kom. ds. RiTV I st. 1979 i 1988), Torquemadę w przedstawieniu pt. „Ciemności kryją ziemię” - I. Cywińskiej, Assolanta w „Ścieżkach chwały” - Jerzego Antczaka, w Doktorze Nock - Stanisława Różewicza i wielu innych.

Ma na swoim koncie następujące role teatralne: Papkin "Zemsta" Fredry, Prisypkin "Pluskwa" Majakowskiego (nagroda na fest. w Katowicach 1961), Tariełkin "Śmierć Tariełkina" Suchowo Kobylina (nagroda na fest. w Toruniu 1966), Sajetan "Szewcy" Witkacego (nagroda na fest. w Kaliszu 1971), rola tytułowa "Judasz z Kariothu" Rostworowskiego (nagroda na fest. w Kaliszu 1981), Aslaksen "Wróg ludu" Ibsena (nagroda na fest. w Kaliszu 1983), Fujarkiewicz "Dom otwarty" Bałuckiego (nagroda na fest. w Opolu 1984).

Michałowski ma także na swoim koncie następujące role filmowe: Ksiądz Piotr "Lawa" w reżyserii Konwickiego, Jakub "Pałac" - Junak, Lekarz "Pismak" - Has, Michał "Kamień; na kamieniu" - Beer, Książę Witold "Królewskie sny" Warchoł, Kazimierz "Boża podszewka" - Cywińska i inne.

Janusz Michałowski jest mężem polskiej reżyserki, Izabelli Cywińskiej. Jego hobby to kolekcjonerstwo, specjalność - lampy naftowe.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1nhe3q
d1nhe3q
d1nhe3q