Jean-Pierre Jeunet
Miejsce urodzenia: | Roanne, Loire, Francja |
Reżyser: | |
Scenarzysta: | |
Filmografia: |
Francuski reżyser i scenarzysta. Twórca „Amelii”. Jego nazwisko często stawia się w duecie obok Marka Caro, ze względu na znaczące wspólne realizacje artystyczne.
Urodził się 3 września 1953 roku w Roanne we Francji.
Niemal od zawsze interesował się filmem i stosunkowo szybko zawodowo zajął się pracą dla mediów.
Był samoukiem, zaczynającym od realizacji reklam TV, teledysków, a w nieco późniejszym okresie – filmów animowanych.
Wraz z przyjacielem – Markiem Caro, uzdolnionym rysownikiem i twórcą filmu animowanego zrealizował swoje pierwsze krótkometrażówki: animowany film „L’Évasion” (1978), nagrodzony Césarem „Maneż” (1979), nawiązujący do konwencji sci-fi „Bunkier ostatniego strzału” (1981), czy komediową animację „Nie ma wytchnienia dla Billy'ego Brakko” (1984).
Zrealizowana w 1989 roku krótkometrażowa komedia „Głupstwa” przyniosła Jenuetowi drugiego Césara.
Wspólne doświadczenie twórców procentowało przy późniejszych realizacjach duetu i samego Jeuneta, których charakterystyczna, wizualna strona decydowała o sile filmów do tego stopnia, że stała się znakiem rozpoznawczym twórczości.
W 1991 roku zrealizowali razem „Delikatesy”, będące ich pełnometrażowym debiutem.
Film był ciekawą, post- apokaliptyczną wizją utrzymaną w konwencji czarnej komedii z niezwykłym sposobem wykorzystania obrazu jako elementu budującego specyficzną atmosferę.
* Otrzymał 4 nagrody Césara (w tym za Najlepszy Debiut i Scenariusz), Grand Prix festiwalu w Tokyo oraz nominacje do BAFTA i Europejskiej Nagrody Filmowej.*
Utrzymane w podobnym tonie „Miasto zaginionych dzieci” z 1995 roku przyniosło nominację do Złotej Palmy w Cannes i Independent Spirit Award dla Najlepszego Filmu Zagranicznego i było ostatnią wspólną realizacją twórców.
W 1997 roku Jenuet samodzielnie zadebiutował w Hollywood, realizując czwartą część cyklu „Obcy: przebudzenie” (1997) z Sigourney Weaver, jednak jego największym, międzynarodowym sukcesem okazał się zrealizowany w 2001 roku obraz „Amelia”, który wypromował odtwórczynię głównej roli, Audrey Tautou.
Film otrzymał 5 nominacji do Oscara (w tym dla Jeuneta za Najlepszy Scenariusz), nominację do Złotego Globu dla Najlepszego Filmu Zagranicznego, BAFTA za scenariusz oraz 8 dalszych nominacji (m.in. za Najlepszą Reżyserię i dla Najlepszego Filmu), 4 Césary (dwa dla Jeuneta za Najlepszą Reżyserię i Najlepszy Film), Europejską Nagrodę Filmową za reżyserię i Najlepszy Film oraz Europejską Nagrodę Publiczności dla Najlepszego Reżysera, Grand Prix na MFF w Karlovych Varach, Independent Spirit Award i nagrodę Goya dla Najlepszego Filmu Zagranicznego oraz niezliczone ilości nagród festiwalowej publiczności i krytyków po obu stronach oceanu.
W 2004 roku wyreżyserował francusko - amerykański melodramat wojenny „Bardzo długie zaręczyny”, ponownie z Tatou w roli głównej oraz z Marion Cotillard i Jodie Foster w pozostałych rolach.
Film rozsławiony był jako najdroższa produkcja francuska w dziejach kinematografii.
Ostatnim projektem Jeuneta jest film z 2008 roku pt. "Bazyl. Człowiek z kulą w głowie". Miał zekranizować powieść Życie Pi, ale ostatecznie nie doszło to do skutku.
Komentarze