Trwa ładowanie...
d13ymhe

Jean-Pierre Jeunet

Najnowsze informacje
4.7
(10 głosów)
Oceń:
d13ymhe

Francuski reżyser i scenarzysta. Twórca „Amelii”. Jego nazwisko często stawia się w duecie obok Marka Caro, ze względu na znaczące wspólne realizacje artystyczne.

Urodził się 3 września 1953 roku w Roanne we Francji.

Niemal od zawsze interesował się filmem i stosunkowo szybko zawodowo zajął się pracą dla mediów.

Był samoukiem, zaczynającym od realizacji reklam TV, teledysków, a w nieco późniejszym okresie – filmów animowanych.

Wraz z przyjacielem – Markiem Caro, uzdolnionym rysownikiem i twórcą filmu animowanego zrealizował swoje pierwsze krótkometrażówki: animowany film „L’Évasion” (1978), nagrodzony Césarem „Maneż” (1979), nawiązujący do konwencji sci-fi „Bunkier ostatniego strzału” (1981), czy komediową animację „Nie ma wytchnienia dla Billy'ego Brakko” (1984).

Zrealizowana w 1989 roku krótkometrażowa komedia „Głupstwa” przyniosła Jenuetowi drugiego Césara.

Wspólne doświadczenie twórców procentowało przy późniejszych realizacjach duetu i samego Jeuneta, których charakterystyczna, wizualna strona decydowała o sile filmów do tego stopnia, że stała się znakiem rozpoznawczym twórczości.

W 1991 roku zrealizowali razem „Delikatesy”, będące ich pełnometrażowym debiutem.

Film był ciekawą, post- apokaliptyczną wizją utrzymaną w konwencji czarnej komedii z niezwykłym sposobem wykorzystania obrazu jako elementu budującego specyficzną atmosferę.

* Otrzymał 4 nagrody Césara (w tym za Najlepszy Debiut i Scenariusz), Grand Prix festiwalu w Tokyo oraz nominacje do BAFTA i Europejskiej Nagrody Filmowej.*

Utrzymane w podobnym tonie „Miasto zaginionych dzieci” z 1995 roku przyniosło nominację do Złotej Palmy w Cannes i Independent Spirit Award dla Najlepszego Filmu Zagranicznego i było ostatnią wspólną realizacją twórców.

W 1997 roku Jenuet samodzielnie zadebiutował w Hollywood, realizując czwartą część cyklu „Obcy: przebudzenie” (1997) z Sigourney Weaver, jednak jego największym, międzynarodowym sukcesem okazał się zrealizowany w 2001 roku obraz „Amelia”, który wypromował odtwórczynię głównej roli, Audrey Tautou.

Film otrzymał 5 nominacji do Oscara (w tym dla Jeuneta za Najlepszy Scenariusz), nominację do Złotego Globu dla Najlepszego Filmu Zagranicznego, BAFTA za scenariusz oraz 8 dalszych nominacji (m.in. za Najlepszą Reżyserię i dla Najlepszego Filmu), 4 Césary (dwa dla Jeuneta za Najlepszą Reżyserię i Najlepszy Film), Europejską Nagrodę Filmową za reżyserię i Najlepszy Film oraz Europejską Nagrodę Publiczności dla Najlepszego Reżysera, Grand Prix na MFF w Karlovych Varach, Independent Spirit Award i nagrodę Goya dla Najlepszego Filmu Zagranicznego oraz niezliczone ilości nagród festiwalowej publiczności i krytyków po obu stronach oceanu.

W 2004 roku wyreżyserował francusko - amerykański melodramat wojenny „Bardzo długie zaręczyny”, ponownie z Tatou w roli głównej oraz z Marion Cotillard i Jodie Foster w pozostałych rolach.

Film rozsławiony był jako najdroższa produkcja francuska w dziejach kinematografii.

Ostatnim projektem Jeuneta jest film z 2008 roku pt. "Bazyl. Człowiek z kulą w głowie". Miał zekranizować powieść Życie Pi, ale ostatecznie nie doszło to do skutku.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13ymhe
d13ymhe
d13ymhe