Trwa ładowanie...

Jerzy Hoffman kończy cykl filmowy o Ukrainie

Share
Jerzy Hoffman kończy cykl filmowy o Ukrainie
d2iibr2

Reżyser Jerzy Hoffman kończy trzyletnie prace nad dokumentalnym cyklem telewizyjnym o historii Ukrainy. Jak powiedział, w czterech filmach składających się na ten cykl przedstawione zostaną m.in. wydarzenia związane z pomarańczową rewolucją. Cykl będzie gotowy do końca roku - zapewnił reżyser.

Są to cztery 50-minutowe odcinki - powiedział Hoffman. Pierwotnie cykl ten miał w jego zamierzeniu składać się z trzech odcinków. Reżyser dodał, że filmy będą opatrzone jego własnym komentarzem. Wyjaśnił, że przy pracy nad cyklem korzystał z opracowań znanych ukraińskich i polskich historyków.

Powiedział też, że zainteresowanie cyklem zgłosiły już m.in. telewizje z Polski, Ukrainy, Rosji, USA i Kanady.

d2iibr2

Jak wyjaśnił Hoffman, cykl "Ukraina" przedstawi wydarzenia z historii Ukrainy od wieku X do czasów ostatnich, obejmując m.in. wydarzenia związane z pomarańczową rewolucją 2004 roku.

Zapytany o swoje następne reżyserskie plany, Hoffman mówi, że po skończeniu prac nad filmami o Ukrainie potrzebować będzie przede wszystkim odpoczynku i nie myśli jeszcze o rozpoczynaniu jakichś konkretnych filmowych projektów.

Reżyser powiedział jednak, że Ukraińcy zaproponowali mu nakręcenie filmu o ukraińskim odpowiedniku Janosika.

Hoffman dodał, że myśli także od dawna o zrealizowaniu filmu o bitwie o Monte Cassino oraz obrazu "Moja Syberiada", poświęconego wywózkom na Syberię w latach 1940-45. Jak podkreślił, "Moja Syberiada" miałaby dla niego wymiar osobisty (Hoffman został w 1940 roku wywieziony na Syberię). Powiedział jednak, że obecnie ma małe szanse na zrealizowanie tych filmów.

d2iibr2

Film o bitwie o Monte Cassino to bardzo drogie przedsięwzięcie. A ja mam coraz mniej czasu, by myśleć o czymś, co nie ma realnych szans na finansową realizację - powiedział reżyser.

W piątek Hoffman spotkał się z widzami w Dyskusyjnym Klubie Filmowym Domu Spotkań z Historią (DSH) w Warszawie. Spotkanie odbyło się w ramach cyklu DSH pt. "Klasyka polskiego dokumentu". Widzowie obejrzeli pięć filmów dokumentalnych Hoffmana, zrealizowanych we współpracy z Edwardem Skórzewskim: "Uwaga chuligani" (1955), "Pamiątka z Kalwarii" (1958), "Typy na dziś" (1959), "Pocztówki z Zakopanego" (1960) oraz "Dwa oblicza Boga" (1960).

d2iibr2

Podziel się opinią

Share
d2iibr2
d2iibr2