Kino polskie: reinterpretacje. Historia - polityka - ideologia
Katedra Mediów i Kultury Audiowizualnej Uniwersytetu Łódzkiego organizuje międzynarodową konferencję naukową, która odbędzie się w Łodzi w dniach 23-25 października 2006 r.
Ideologia i polityka w istotny sposób warunkowały dzieje polskiego kina - przed II wojną światową, w czasach PRL-u, ale także po 1989 r. Poszczególne nurty i tendencje, biografie twórców, okoliczności produkcji i dystrybucji konkretnych dzieł oraz ich recepcja są bardzo często wyrazem owych - dramatycznych dla każdej sztuki - związków.
Główny cel konferencji określa zawarte w jej nazwie słowo: "reinterpretacje". W tak zarysowanym polu tematycznym mogą się znaleźć różne ujęcia problemu "kino a polityka" (np.: kwestia pamięci kolektywnej oraz reprezentacji wydarzeń historycznych, działalność cenzury i strategie oporu wobec dominującego modelu ideologicznego, dyskursy marginalizowane lub nieobecne w polskim kinie, problem "trudnego sąsiedztwa" i stereotypów narodowych). W historyczno-filmowej perspektywie zamysł tych "reinterpretacji" wydaje się ambitny, gdyż mogą im podlegać także niektóre z dotychczasowych, niekiedy uznawanych za kanoniczne opracowań, które poddane były tej samej politycznej i ideologicznej presji, co ich przedmiot zainteresowania.
O potrzebie nowej interpretacji historii filmu polskiego decyduje także dostęp do źródeł dawniej przed nauką zamkniętych. Możliwość dotarcia do archiwów ekonomicznego i politycznego mecenasa otwiera przed historykami filmu przestrzeń dotychczas niezagospodarowaną.