Trwa ładowanie...
21-04-2006 18:22

Klaps 2006. Laureaci

Klaps 2006. Laureaci
d4jceri
d4jceri

Jan Wagner, reżyser etiudy dokumentalnej "Służba zastępcza", został laureatem Grand Prix IX Przeglądu Studenckich Etiud Filmowych "Klaps 2006" w Turku (Wielkopolskie).

W czwartek, 20 kwietnia, w turkowskim kinie ogłoszono uroczyście wyniki konkursu, w którym uczestniczyło 16 etiud reżyserskich, operatorskich i animowanych autorstwa studentów Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (PWSFTviT).

Film Wagnera, opowiadający o młodym Niemcu, wolontariuszu Akcji Znaku Pokuty - Służby dla Pokoju, który mieszka w Łodzi i zajmuje się byłymi więźniarkami obozów koncentracyjnych w Ravensbruck i Buchenwaldzie, zrobił na oceniającej etiudy komisji artystycznej duże wrażenie. "Bardzo nas ujął, i nawet przejął, przede wszystkim swoją ogromną wartością humanistyczną" - powiedział podczas ogłaszania wyników konkursu przewodniczący komisji, filmoznawca Zygmunt Machwitz.

Dwie równorzędne nagrody specjalne "Klapsa 2006" otrzymali za etiudy, będące tzw. ćwiczeniami operatorskimi, Maria Zbąska i Jacek Podgórski.

d4jceri

Publiczność swoją nagrodę przyznała studentowi wydziału reżyserii łódzkiej "filmówki" Filipowi Marczewskiemu za film pt. "Melodramat". Prorektor łódzkiej PWSFTviT, Zdzisław Kuczyński, pogratulował widzom tego wyboru, informując ich, że film Marczewskiego, na który głosowali, znalazł się w elitarnym gronie pięciu obrazów nominowanych w tegorocznej edycji tzw. studenckich Oscarów. O te nominacje ubiegało się 29 produkcji z 22 krajów.

Przegląd studenckich etiud, odbywający się w Turku pod patronatem PWSFTviT w Łodzi, adresowany jest głównie do młodzieży i ma w jej środowisku popularyzować sztukę filmową, a także promować twórczość młodych reżyserów, realizatorów i operatorów łódzkiej "filmówki". Jego organizatorem jest Miejski Dom Kultury w Turku.

d4jceri
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jceri