Trwa ładowanie...
16-09-2009 16:07

Konferencja o obrazie wojny w filmach

Konferencja o obrazie wojny w filmachŹródło: AFP
d1u3ftp
d1u3ftp

Ponad 40 znawców literatury, filmu i sztuki weźmie udział w rozpoczynającej się w czwartek w Gdańsku trzydniowej konferencji "Wojna i pamięć - w literaturze, sztuce, języku", upamiętniającej 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

"Tematyka wystąpień nie będzie dotyczyła wyłącznie II wojny światowej. Poruszane będą również zagadnienia związane z późniejszymi konfliktami, jak np. wojną w Wietnamie i Zatoce Perskiej" - poinformowała Beata Czechowska-Derkacz, rzeczniczka Uniwersytetu Gdańskiego, który wraz z Nadbałtyckim Centrum Kultury współorganizuje konferencję.

Podczas konferencji odczyty wygłoszą naukowcy z uniwersytetów z całego kraju - Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska, Krakowa, Lublina, Olsztyna, Szczecina, Torunia i Warszawy, a także przedstawiciele Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Instytutu Sztuki PAN.

Naukowcy będą mówić m.in. o "Niespełnionym micie września 1939", poezji wojennej Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i problematyce pomocy Żydom przez Polaków. Inne tytuły wykładów to m.in. "Realizm filmowy a realia Zagłady w filmach Andrzeja Wajdy", "Archeologie pamięci. Współczesne kobiece narracje o wojnie", "Fantazmat esesmana w zbiorowej świadomości Polaków", "'Żadna ulica nie ma sensu'. Mit wojennej Warszawy w twórczości młodych pisarzy i reżyserów", "Wojna domowa jako doświadczenie formujące pamięć i tożsamość chrześcijan libańskich" oraz "Gestapo! Gestapo! - czyli o wojnie polsko-jaruzelskiej".

Podczas gdańskiej konferencji wystąpią też naukowcy z zagranicy: Michael Keren z Uniwersytetu w Calgary (Kanada), Rudolph Glitz (Amsterdam University) oraz Helga Schwalm (Humboldt University w Berlinie).

Wykładom towarzyszyć będą dyskusje.

d1u3ftp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1u3ftp