Trwa ładowanie...
28-11-2006 13:36

Konkurs scenariuszowy Hartley-Merrill 2007

Konkurs scenariuszowy Hartley-Merrill 2007
d2yqew0
d2yqew0

Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy ogłasza otwarcie Konkursu Scenariuszowego Hartley-Merrill 2007 i zaprasza do zgłaszania prac. Partnerami, współorganizatorami konkursu są: Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz HBO Polska. Zgłoszenia należy przysyłać do 31 stycznia 2007 roku.

Konkurs przeznaczony jest dla debiutantów oraz autorów, którzy mają w swoim dorobku nie więcej niż jeden zrealizowany scenariusz pełnometrażowego filmu fabularnego. Organizatorzy zachęcają do proponowania scenariuszy o tematyce uniwersalnej, zawierające wątki kulturowe, związane z krajem pochodzenia autora.

Zgłoszenie musi zawierać:
2 oprawione egzemplarze scenariusza do 125 stron (koniecznie z dołączonym plikiem na dyskietce lub płycie CD); synopsis (streszczenie fabuły) - 2 strony; dane autora (imię, nazwisko, adres, telefon i adres e-mail oraz podpisaną zgodę na przetwarzanie danych osobowych).

Zgłoszenia należy składać/nadsyłać w nieprzekraczalnym terminie 31 stycznia 2007 pod adres:
Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, 00-724 Warszawa, ul. Chełmska 21; tel/fax (0-22) 851 10 56; (0-22) 851 10 57; e-mail: info@wajdaschool.pl

d2yqew0

Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy powoła Jury, złożone z przedstawicieli polskiego przemysłu filmowego, które wytypuje zwycięzcę polskiej edycji konkursu oraz laureata Nagrody Specjalnej HBO. Scenariusz, który zajmie w Polsce pierwsze miejsce zostanie przygotowany w wersji angielskiej i weźmie udział w międzynarodowym finale. Szkoła Andrzeja Wajdy po raz drugi jest organizatorem Konkursu - w zeszłym roku zwyciężył scenariusz pt. "Zdjęcie" Macieja Adamka, który następnie zajął trzecie miejsce w międzynarodowej edycji konkursu.

Konkurs Hartley-Merrill jest jednym z najbardziej znanych konkursów scenariuszowych. W 1989 roku Ted Hartley, prezes RKO Pictures oraz jego żona, Dina Merrill wpadli na pomysł konkursu na scenariusz filmowy w krajach byłego ZSRR. Konkurs zainaugurowano wspólnie ze Stowarzyszeniem Scenarzystów Ameryki oraz z Robertem Redfordem, Nikitą Michałkowem, Davidem Putnamem. Później pomysłodawcy postanowili rozszerzyć konkurs na inne kraje. Obecnie organizowany jest w 21 państwach - m.in. Polsce, Czechach, Słowacji, Węgrzech, Nowej Zelandii, Kubie, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Meksyku, Argentynie i Peru. Nagroda ma zachęcać scenarzystów do pisania scenariuszy o tematyce uniwersalnej, mogącej zainteresować światową publiczność. Spośród 42 scenariuszy, które zdobyły nagrody w międzynarodowej edycji konkursu na ekran przeniesiono 29. Realizacji doczekało się też wiele tekstów, które zajęły dalsze miejsca. Jeden film był nominowany do Oskara, jeden wygrał Festiwal w Sundance, a liczne zdobywały laury na festiwalach w
krajach pochodzenia.

Polskie scenariusze odnoszą w tym konkursie znaczące międzynarodowe sukcesy. Wiele tekstów zostało zrealizowanych - są wśród nich: "Bandyta" Cezarego Harasimowicza, "Stacja" Piotra Wereśniaka oraz "Komornik" Grzegorza Łoszewskiego, który, wyreżyserowany przez Feliksa Falka, zdobył Złote Lwy w Gdyni w 2005 roku. Produkcja filmu "Zdjęcie", laureata zeszłorocznej edycji Konkursu, mają się rozpocząć w czerwcu 2007 r.

d2yqew0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2yqew0