Trwa ładowanie...
d25b77a

Król lew (2019)

Najnowsze informacje
3.8
(9 głosów)
Oceń:
"Król Lew" to amerykański film przygodowy w reżyserii Jona Favreau. Produkcja ta jest aktorskim remakiem filmu animowanego o tym samym tytule z 1994 roku. Opowiada o historii młodego lwa Simby, który w przyszłości ma zastąpić swojego ojca Mufasę na tronie. Poprzedni dziedzic, stryj małego lwa Skaza, nie jest zadowolony z takiego obrotu spraw i zdradza swojego brata dokonując zamachu stanu. Młody Simba zostaje wygnany i z parą przyjaciół będzie musiał stawić czoła dorosłości oraz odzyskać to, co mu należne.
d25b77a
16
5
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

"Król Lew" - opis fabuły

Fabuła filmu "Król Lew" opowiada historię młodego lwa Simby (w oryginalnej wersji językowej głosu użyczył JD McCrary), którego szczenięce lata zostają zakłócone poprzez nieoczekiwane wydarzenia w królestwie zwierząt. Ojciec Simby, Mufasa (James Earl Jones) przekazuje informację, iż jego syn jest następcą tronu. Nie podoba się to poprzedniemu dziedzicowi, stryjowi lwa Skazie (Chiwetel Ejiofor). Dokonuje on zamachu stanu, w wyniku którego młody Simba zostaje wygnany z królestwa.

Lew napotyka na swojej drodze dwójkę zwierząt: guźca Pumbę (Seth Rogen) oraz surykatkę Timona (Billy Eichner). Po wspólnie spędzonym czasie pomagają mu oni w przeżyciu na wygnaniu i dają nadzieję na powrót do królestwa. Dorosły Simba (Donald Glover) wraz ze swoimi kompanami dokonuje rewolty i pragnie odzyskać to, co mu się należy. Nie będzie to jednak takie proste, bowiem Skaza nie zamierza poddać się bez walki. Jak potoczą się losy lwiego bohatera i kto ostatecznie obejmie tron?

"Król Lew" - bohaterowie, obsada

Głównym bohaterem filmu "Król Lew" jest Simba, któremu głosu w angielskiej wersji językowej użyczyli JD McCrary (młody Simba) i Donald Glover (dorosły). Oprócz tego w obsadzie filmu Król Lew pojawiają się między innymi takie postacie jak Mufasa, Sarabi, Skaza, Pumba oraz Timon, którym głosu w oryginalnej wersji udzielili odpowiednio James Earl Jones, Alfre Woodard, Chiwetel Ejiofor, Seth Rogen oraz Billy Eichner.

W obsadzie filmu "Król Lew" nie mogło również zabraknąć bohaterów znanych z pierwotnej wersji, takich jak lwica Nala, ptak Zazu, mandryl Rafiki oraz trzy hieny – Shenzi, Azizi i Kamari. W ich role w oryginalnej wersji językowej wcielili się odpowiednio Shahadi Wright Joseph (młoda Nala), Beyoncé Knowles (dorosła), John Oliver, John Kani oraz kolejno: Florence Kasumba, Eric André i Keegan-Michael Key.

"Król Lew" - scenariusz, reżyseria

Reżyserem filmu "Król Lew" jest Jon Favreau, który pracował już wcześniej nad nową wersją filmu "Księga dżungli" z 2016 roku. Ma on również w swoim dorobku takie produkcje jak "Szef", "Elf", "Iron Man" oraz "Iron Man 2". Za produkcję odpowiadają z kolei, poza reżyserem Favreau, Jeffrey Silver oraz Karen Gilchrist. Za scenariusz filmu "Król Lew" odpowiedzialny jest Jeff Nathanson. "Król Lew" jest remakiem filmu animowanego o tym samym tytule, który miał swoją premierę jeszcze w 1994 roku. Jest to już kolejna odświeżona wersja kultowych produkcji Disney'a, która po "Alicji w Krainie Czarów", "Czarownicy", "Kopciuszku", "Księdze dżungli" i "Pięknej i Bestii" trafia do kin.

"Król Lew" - muzyka

Autorem ścieżki dźwiękowej do filmu "Król Lew" jest Hans Zimmer, który skomponował także ścieżkę dźwiękową do wersji z 1994 roku. Kompozytor w swoim wieloletnim dorobku współpracował przy takich produkcjach jak choćby "Gladiator", "Kod da Vinci", "Incepcja", "Sherlock Holmes" czy "Karmazynowy przypływ". Oprócz tego soundtrack do filmu "Król Lew" będzie zawierał również odświeżone wersje hitowych kompozycji, stworzonych do pierwotnej wersji filmu. W udziale przy tym projekcie swoje chęci wykazał Elton John. Dodatkowo muzyka z filmu "Król Lew" zostanie również wzbogacona o udział aktorów podkładających głos, czyli między innymi Beyoncé, Donalda Glovera, Setha Rogen i Billy'ego Eichnera.

"Król Lew" - ciekawostki

  • Nowa wersja ponadczasowego hitu Król Lew skupi się bardziej na dorastaniu lwa Simby, niż w oryginale, ponieważ chciano ukazać przemianę młodego bohatera w dorosłego.
  • Film był kręcony w Los Angeles (Kalifornia, USA) i Republice Południowej Afryki.
  • Beyoncé była faworytką Favreaua do roli lwicy Nali i bardzo mu zależało, aby to ona właśnie użyczyła głosu tej postaci.
  • Pierwszy zwiastun filmu, który miał premierę 22 listopada 2018 roku, obejrzano ponad 224 miliony razy w ciągu pierwszych 24 godzin.

"Król Lew" - premiera

Premiera filmu "Król Lew" w Stanach Zjednoczonych będzie mieć premierę na wielkim ekranie 19 lipca 2019 roku pod tytułem "The Lion King". Nagrywanie filmu rozpoczęło się jeszcze w połowie 2017 roku w Los Angeles. Polska wersja filmu "Król Lew" miała będzie miała premierę tego samego dnia, czyli 19 lipca 2019 roku. Produkcja ukaże się z polskim dubbingiem. Zwiastun filmu "Król Lew" w polskiej wersji językowej trafił do sieci 22 listopada 2018 roku.

Król lew (2019)
Tytuł oryginalny

The Lion King

Gatunek

animacja, familijny, przygodowy

Kraj produkcji

USA

Rok produkcji

2019

Data światowej premiery

19.07.2019

Data polskiej premiery

19.07.2019

Reżyser
Muzyka
Scenarzysta
Obsada

Podziel się opinią

16
5

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25b77a
d25b77a
d25b77a