Trwa ładowanie...
d4du1zt

Lee Grant

Najnowsze informacje
3.5
(2 głosy)
Oceń:
d4du1zt

Aktorka, laureatka Oscara w 1976 za drugoplanowa rolę w "Shampoo", oprócz tego trzykrotnie nominowana do nagrody Akademii i czterokrotnie - do Złotego Globu.

Zadebiutowała w wieku 4 lat na deskach Metropolitan Opera w roli księżniczki w spektaktu "L'Orocolo".

Po skończeniu liceum, Grant otrzymała stypendium, dzięki któremu mogła zacząć studia aktorskie w Neighborhood Playhouse School of the Theatre.

Profesjonalną karierę rozpoczęłą w teatrze, który stał się zresztą jej największą namiętnością. Nie przeszkodziło jej to jednak grać w filmach. Debiut na srebrnym ekranie miała imponujący, pewnie dlatego, że powtórzyła w nim rolę z teatru. Rola sklepowej złodziejki w "Detective Story" przyniosła jej nagrodę na Festiwalu Filmowym w Cannes i pierwszą nominację do Oscara. Niestety - Grant stała się w pewnym sensie ofiarę swojego sukcesu. Wszyscy twócy widzieli w niej tylko tę jedną postać. Zaowocowało to licznymi błędnymi decyzjami w jej karierze i na wiele lat "uwięziło ją" w produkcjach telewizyjnych, w których wprawdzie doceniano jej pracę (liczne nagrody Emmy), ale nie było to z pewnością spełnienie jej zawodowych ambicji.

Na szczęście kino o niej nie zapomniało, dzięki czemu mogła ona wystąpić m.in. w: "The Landlord", "Voyage of The Damned", "The Stronger", a ostatnio u Davida Lyncha w "Mulholland Drive".

Obok nagród stricte filmowych, Grant otrzymała także niedawno od Rady Miasta Nowego Jorku i władz Okręgu Los Angeles nagrodę za wkład filmów, w których brała udział w walkę przeciwko agresji w rodzinie.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4du1zt
d4du1zt
d4du1zt